Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Tužiteljstva su saopćili da im je odbijen zahtjev za novac neophodan za nastavak ekshumacija iz jame Radoč kod Mostara, u kojoj se nalaze posmrtni ostaci većeg broja žrtava ubijenih između 1992. i 1995. godine.

“Ovakav potez može ugroziti nastavak radova na ekshumaciji, što porodicama žrtava svakako nije u interesu”, tvrdi se u saopćenju Tužiteljstva BiH.

Nadaju se kako će sredstva biti odobrena i da neće morati obustaviti ekshumacije.

Kako saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), Tužiteljstvo BiH je tražilo 405.000 konvertibilnih maraka (KM) za nastavak ekshumacija na lokalitetu Radoča. Ekshumacije u ovoj jami započele su prošle godine.

Međutim, nije to bio jedini zahtjev Tužilaštva BiH za dodatnim novcima iz budžetske rezerve. Naime, tražili su i pola miliona maraka za nastavak ekshumacija na lokalitetu Jakarina kosa, zatim 95 hiljada maraka za „ostale aktivnosti u vezi sa ekshumacijama“, te čak milion maraka za sanaciju ekshumiranog područja u sarajevskom naselju Buča Potok.

Ekshumacija u Buča Potoku je prekinuta zbog nepristupačnosti terena, a bila je s ciljem traženja Srba koji su nestali u ratu. Do sada, iskopavanja na ovom lokalitetu, kako su pisali mediji, koštala su 1.200.000 KM.

Tužiteljstvo BiH je već jednom, 2014. godine, tražilo pola miliona maraka za sanaciju lokacije, a sada traže dvostruko više.

Budžetska rezerva za sve institucije iznosi 599.000 KM. Budžetski zahtjevi Tužiteljstva BiH za ekshumacije su bili 649.000 KM. Odobreno im je 215.000 KM.

Obrazloženje za nove zahtjeve Tužiteljstvo BiH je obrazložilo porastom broja predmeta u Odjelu za ratne zločine.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
    Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
    Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
    Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
    Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
    Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a