Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Iz Tužiteljstva su saopćili da im je odbijen zahtjev za novac neophodan za nastavak ekshumacija iz jame Radoč kod Mostara, u kojoj se nalaze posmrtni ostaci većeg broja žrtava ubijenih između 1992. i 1995. godine.

“Ovakav potez može ugroziti nastavak radova na ekshumaciji, što porodicama žrtava svakako nije u interesu”, tvrdi se u saopćenju Tužiteljstva BiH.

Nadaju se kako će sredstva biti odobrena i da neće morati obustaviti ekshumacije.

Kako saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), Tužiteljstvo BiH je tražilo 405.000 konvertibilnih maraka (KM) za nastavak ekshumacija na lokalitetu Radoča. Ekshumacije u ovoj jami započele su prošle godine.

Međutim, nije to bio jedini zahtjev Tužilaštva BiH za dodatnim novcima iz budžetske rezerve. Naime, tražili su i pola miliona maraka za nastavak ekshumacija na lokalitetu Jakarina kosa, zatim 95 hiljada maraka za „ostale aktivnosti u vezi sa ekshumacijama“, te čak milion maraka za sanaciju ekshumiranog područja u sarajevskom naselju Buča Potok.

Ekshumacija u Buča Potoku je prekinuta zbog nepristupačnosti terena, a bila je s ciljem traženja Srba koji su nestali u ratu. Do sada, iskopavanja na ovom lokalitetu, kako su pisali mediji, koštala su 1.200.000 KM.

Tužiteljstvo BiH je već jednom, 2014. godine, tražilo pola miliona maraka za sanaciju lokacije, a sada traže dvostruko više.

Budžetska rezerva za sve institucije iznosi 599.000 KM. Budžetski zahtjevi Tužiteljstva BiH za ekshumacije su bili 649.000 KM. Odobreno im je 215.000 KM.

Obrazloženje za nove zahtjeve Tužiteljstvo BiH je obrazložilo porastom broja predmeta u Odjelu za ratne zločine.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu