Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Jackie Banny Arklof, koji je osuđen u Švedskoj za ratne zločine počinjene u BiH i ubistvo dva policajca, zatražio je da mu se kazna doživotnog zatvora smanji na 27 godina.

“Odslužio sam 17 godina i mnogo bi mi značilo kada bi mi kazna bila smanjena”, napisao je Arklof u molbi sudu u švedskom gradu Örebro.

U pismu je dodao kako je nakon godina provedenih u zatvoru, “spreman da se nosi sa izazovima života van ćelije, zahvaljujući podršci prijatelja, porodice te organizacije Fryshuiset”. Ova je organizacija u švedskoj poznata po naporima da se bivši pripadnici nacističkog pokreta reintegriraju u tamošnje društvo.

Arklof je prva osoba u Švedskoj koja je osuđena za ratne zločine počinjene u BiH. Proglašen je krivim da je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), mučio 11 ratnih zarobljenika u logoru Gabela kod Čapljine. Kazna koja mu je izrečena u sastavu doživotnog zatvora na koji je osuđen zbog učestvovanja u pljački banke kada su ubijena dva policajca.

Arklof se odlučio pridružiti snagama Hrvatske vojske (HV) 1993. godine. Nakon nekoliko mjeseci boravka u Francuskoj, gdje je obučavan u Legiji stranaca, stigao je u Zadar, gdje se pokušao priključiti postrojbama HV-a. Međutim, tamo mu je objašnjeno kako HV u svoje redove ne prima strane državljane, ali su mu kazali da se može priključiti jedinicama HVO-a.

Vojna policija HV-a ga je iz Zadra prebacila do granice sa BiH, gdje su ga preuzeli pripadnici HVO-a.

Arklof tvrdi da je istog dana po dolasku, kada im je kazao kako im se želi priključiti, dobio dokumenta HVO-a, kalašnjikov te je poslat u Rotimlju kod Stoca.

Viši sud u Mostaru u septembru 1995. osudio je Arklofa na 13 godina zatvora, te odredio da se nakon izdržavanja kazne zauvijek protjera iz BiH. Ovakva odluka je obrazložena činjenicom o ratnim zločinima koje je Arklof počinio na području Hercegovine, kao pripadnik čapljinske brigade HVO-a Knez Domagoj, odnosno antiterorističke grupe “Ludvig Pavlović”.

Prema presudi, Arklof je u junu 1993. godine u zatvoru Gabela teško pretukao ratnog zarobljenika, da bi 17. jula teško pretukao i seksualno maltretirao jednog zarobljenika. U presudi se navodi i da je u Grabovini kod Čapljine tjerao zarobljenike na vrelinu, bez hrane i vode da rukama čupaju trnovito rastinje, prijeteći im “kako u Stocu i Čapljini više neće biti Bošnjaka, te će im silovati žene i kćerke”.

Osuđen je i da je gumenim cijevima premlaćivao zatvorenike, te u Rotimlju kod Stoca držao zatočenim 65 žena i djece, prijeteći im da će biti spaljeni. Proglašen je krivim i za maltretiranje trudnice.

Vrhovni sud Federacije BiH (FBiH) je u februaru 1996. smanjio zatvorsku kaznu Arklofu sa 13 na osam godina.

Prema pisanju medija, upućen je na izdržavanje kazne u Zenicu. Nakon sedam nedjelja, izručen je u svoju državu, Švedsku. Međutim, švedski sud ga ubrzo oslobađa zbog nedostatka dokaza. Nakon pritiska bosanske dijaspore u Švedskoj, proces je ponovljen.

Istražiocima je Arklof rekao da je nekoliko puta dolazio u zatvor u Gabeli ali “nikad nisam ništa ukrao niti koga tukao ili ubio, samo sam od nekolicine zatvorenika uzimao dragocjenosti i zlatne zube”.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve