Kritike i pohvale za popis stanovništva
Dogovoreni program obrade podataka popisa stanovništva naišao je na kritike zvaničnika iz Republike Srpske (RS), dok stručnjaci, povratnici u ovaj entitet i Evropska komisija smatraju da se radi o pozitivnom koraku za Bosnu i Hercegovinu.
Prošlosedmična objava direktora Agencije za statistiku BiH Velimira Jukića, da je utvrđen jedinstveni program obrade podataka popisa stanovništva iz 2013. godine, naišla je na kritike iz RS-a zbog popisa osoba iz dijaspore, dok povratnici i eksperti Evropske unije (EU) iskazuju zadovoljstvo što će nakon skoro tri godine podaci biti objavljeni.
U RS-u su nezadovoljni što oko 196.000 osoba koje se školuju ili rade van BiH, u popisu ostaju kao rezidenti, odnosno stalni stanovnici BiH.
Direktorica Zavoda za statistiku RS-a Radmila Čičković izjavila je da je šokirana odlukom Jukića da se rezultati objave bez dogovora. “On utvrđuje program koji nema podršku ostalih, za koji smo upozoravali da ima elemente koji nisu po zakonu”, kazala je Čičković.
I predsjednik RS-a Milorad Dodik u medijima je nazvao Jukićevu odluku neodgovornom, te najavio da ovaj entitet neće objaviti rezultate.
“Ova odluka da se zadire u samu suštinu i bit RS-a i pokušaj da se netačnim podacima manipuliše u budućnost, govori da RS to neće prihvatiti i učestvovati u tome. Mi u tome nećemo učestvovati niti bilo šta objavljivati”, rekao je Dodik.
BiH je prvi popis nakon rata obavila 2013. godine, ali rezultati nikada nisu objavljeni zbog neslaganja u vezi s popisom nerezidentnih stanovnika.
Nakon više mjeseci pregovora, Velimir Jukić je prošle sedmice objavio da je konačni izvještaj urađen prema preporukama Međunarodne monitoring misije (IMM), tako da će spornih oko 200.000 osoba biti popisano kao stalno stanovništvo.
Hasan Zolić, profesor statistike i demografije, za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) izjavio je da je zadovoljan da će rezultati konačno biti objavljeni, ali je objasnio da niti ovaj program nije u cijelosti po IMM standardima.
“Ako idemo prema programu koji je dao IMM tim, koji je usvojila Agencija za statistiku BiH, onda nije 196.000 hiljada osoba, već oko 270.000 onih koji su se trebali popisati kao prisutno stanovništvo”, kazao je Zolić.
Iz Evropske komisije pozdravili su Jukićevu odluku te naglasili da je objava rezultata popisa nužna za procese pregovaranja BiH i EU.
“Rezultati popisa iz 2013. godine u Bosni i Hercegovini, za koji je izdvojena značajna finansijska i tehnička pomoć EU, od velikog su značaja za proces EU integracija. Rezultati popisa su također vrlo korisni i za ekonomsko i socijalno planiranje, što je neophodan sastavni dio reformske agende”, saopćeno je iz Delegacije EU.
Zadovoljstvo zbog objavljivanja rezultata i popisivanja osoba koje se školuju ili rade izvan BiH kao stalnih stanovnika, izrazila je i predsjednica Udruženja “Srebreničke majke” Hatidža Mehmedović.
“Ljudi koji su u ratu pobjegli odavde imaju pravo da se popišu i da kažu da su iz Srebrenice”, rekla je Mehmedović.
Agencija za statistiku BiH dostavila je Vijeću ministara izvještaj o popisu stanovništva, s prijedlogom da rok za objavljivanje rezultata u “Službenom glasniku BiH” bude kraj 2016. godine.