Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Obilaskom bivših logora u kojima su držani civili nesrpske nacionalnosti i otkrivanjem spomen-obilježja u Ripaču obilježen je Dan logoraša u Bihaću.

U prostorijama Mjesne zajednice Ripač, gdje je bio jedan od četiri logora u kojima su civili nezakonito zatvarani i mučeni te je oko 80 njih ubijeno, podignuta je spomen-ploča kao “simbol sjećanja na nevino stradale”.

Okupljeni bivši logoraši kazali su da je ova ploča podsjetnik za mlađe generacije kako se nikada takvo zlo ne bi ponovilo.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković je rekao da je važno odati počast ubijenim oko 30.000 logoraša u preko 650 mjesta zatočenja u BiH.

“U tim logorima silovano je 25.000 djevojčica, muškaraca, žena… Ovo je mjesec i tuge i ponosa, jer nas ima preživjelih i možemo se prisjećati i pričati šta se desilo u BiH. I mi to radimo svugdje i na svakom mjestu, kako se nikada ne bi ponovilo”, kazao je Mešković.

Povodom Dana logoraša, historijski čas učenicima bihaćkih osnovnih škola održao je Mujo Begić, koji je rekao da je na području Krajine tokom rata bilo 149 mjesta nezakonitog zatvaranja i mučenja Bošnjaka i Hrvata.

“Logori Omarska, Keraterm, Kamenica, Ripač, Račić samo su neka od mjesta gdje su nezakonito zatvarani mučeni i ubijani bošnjački i hrvatski civili. Specifičnost ovih logora je i u činjenici da su zajedno zatvarani muškarci, žene, djeca i starci… To govori o odnosu prema logorašima… Imamo slučajeve gdje smo iz masovnih grobnica vadili djecu”, kazao je Begić.

Spomen-obilježje u Ripaču jedno je od pet planiranih, koje će biti izgrađeno uz pomoć gradske uprave.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu