Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Da nije riječ o tehničkom karakteru saradnje, u Tužilaštvu Srbije podsjećaju na predmet “Štrpci” i “Srebrenica”, gdje su formirane zajedničke istrage.

Prije dva mjeseca, Tužilaštvo BiH je izrazilo nezadovoljstvo zbog odluke srbijanskog pravosuđa da Branu Gojkovića, nakon postizanja sporazuma o priznanju krivice, osudi na deset godina zatvora za ubistvo 800 Srebreničana na Vojnoj ekonomiji Branjevo.

Iz Tužilaštva BiH su saopćili da je Gojković trebao biti osuđen na veću kaznu s obzirom da se radi o “jednoj od najsurovijih egzekucija u genocidu u Srebrenici”.

Također, Tužilaštvo BiH je pozvalo srbijanske kolege da ubrzaju procesuiranje osumnjičenih za zločine počinjene u Srebrenici.

“U Srbiji se nalazi još pripadnika Desetog diverzantskog voda – poput Zorana Obrnovića zvanog Maljić, zatim nekadašnji ađutant Ratka Mladića Dragomir Pećanac, kao i zapovjednik voda Milomir Pelemiš, koji čak daje intervjue u TV emisijama – te u interesu pravde, pozivamo pravosuđe Srbije na procesuiranje ovih osumnjičenih ili njihovo izručenje BiH”, naveli su u Tužilaštvu BiH.

Kada je u pitanju predmet “Štrpci”, pred pravosuđem u BiH je u toku suđenje za deset, te se čeka potvrđivanje optužnice za 11. optuženog, a na teret im se stavlja izvođenje putnika iz voza na relaciji “Beograd – Bar”, koji su zlostavljani i mučeni, a potom ubijeni na obali rijeke Drine.

Pravosuđe Srbije još uvijek nije potvrdilo optužnicu za zločin počinjen u Štrpcima iako je podignuta početkom marta protiv pet bivših pripadnika snaga Republike Srpske.

U Tužilaštvu Srbije navode da su realizovani svi zahtjevi kolega iz BiH u vezi sa evidencijom o državljanstvu i mjestu prebivališta, odnosno boravišta osumnjičenih i svjedoka.

Dodaju da su ustupanjem raspoloživih dokaza i informacija, a na osnovu Protokola o saradnji Tužilaštva za ratne zločine Srbije i Tužilaštva BiH, optuženi i osuđeni počinioci ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske, hrvatske i bošnjačke nacionalnosti. Izvršene su, prema Tužilaštvu Srbije, i ekshumacije žrtava na lokalitetima masovnih grobnica.

Oficiri za vezu oba tužilaštva su razmijenili na desetine zahtjeva za pomoć na osnovu odredbi Protokola za saradnju, koji je potpisan u januaru 2013. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu