Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Da nije riječ o tehničkom karakteru saradnje, u Tužilaštvu Srbije podsjećaju na predmet “Štrpci” i “Srebrenica”, gdje su formirane zajedničke istrage.

Prije dva mjeseca, Tužilaštvo BiH je izrazilo nezadovoljstvo zbog odluke srbijanskog pravosuđa da Branu Gojkovića, nakon postizanja sporazuma o priznanju krivice, osudi na deset godina zatvora za ubistvo 800 Srebreničana na Vojnoj ekonomiji Branjevo.

Iz Tužilaštva BiH su saopćili da je Gojković trebao biti osuđen na veću kaznu s obzirom da se radi o “jednoj od najsurovijih egzekucija u genocidu u Srebrenici”.

Također, Tužilaštvo BiH je pozvalo srbijanske kolege da ubrzaju procesuiranje osumnjičenih za zločine počinjene u Srebrenici.

“U Srbiji se nalazi još pripadnika Desetog diverzantskog voda – poput Zorana Obrnovića zvanog Maljić, zatim nekadašnji ađutant Ratka Mladića Dragomir Pećanac, kao i zapovjednik voda Milomir Pelemiš, koji čak daje intervjue u TV emisijama – te u interesu pravde, pozivamo pravosuđe Srbije na procesuiranje ovih osumnjičenih ili njihovo izručenje BiH”, naveli su u Tužilaštvu BiH.

Kada je u pitanju predmet “Štrpci”, pred pravosuđem u BiH je u toku suđenje za deset, te se čeka potvrđivanje optužnice za 11. optuženog, a na teret im se stavlja izvođenje putnika iz voza na relaciji “Beograd – Bar”, koji su zlostavljani i mučeni, a potom ubijeni na obali rijeke Drine.

Pravosuđe Srbije još uvijek nije potvrdilo optužnicu za zločin počinjen u Štrpcima iako je podignuta početkom marta protiv pet bivših pripadnika snaga Republike Srpske.

U Tužilaštvu Srbije navode da su realizovani svi zahtjevi kolega iz BiH u vezi sa evidencijom o državljanstvu i mjestu prebivališta, odnosno boravišta osumnjičenih i svjedoka.

Dodaju da su ustupanjem raspoloživih dokaza i informacija, a na osnovu Protokola o saradnji Tužilaštva za ratne zločine Srbije i Tužilaštva BiH, optuženi i osuđeni počinioci ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske, hrvatske i bošnjačke nacionalnosti. Izvršene su, prema Tužilaštvu Srbije, i ekshumacije žrtava na lokalitetima masovnih grobnica.

Oficiri za vezu oba tužilaštva su razmijenili na desetine zahtjeva za pomoć na osnovu odredbi Protokola za saradnju, koji je potpisan u januaru 2013. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Usvojen Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama u Federaciji
Predstavnički dom Parlamenta Federacije jednoglasno je usvojio prijedlog zakona koji bi trebao poboljšati zaštitu nasilja u porodici i bolje sprečavati nasilje prema ženama.
Ministar Forto podržava projekat Južne interkonekcije, a ističe da nije ni protiv Istočne
Državni ministar Edin Forto kazao je pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije da podržava projekat Južne interkonekcije, ali da njegovo ministarstvo nije nadležno iako imaju sistematizirano radno mjesto u odsjeku za cjevovodni transport.
Radovan Karadžić prebačen u ambulantni dio zatvora
Četiri i po godine zatvora za planiranje terorističkog napada