Reakcije na presudu Radovanu Karadžiću
Glavni haški tužilac Serge Brammertz kazao je da je u principu zadovoljan presudom.
“Istrebljenje za koje je Karadžić proglašen krivim u opštinama je vrlo težak zločin, samo Vijeće nije moglo da zaključi da je optuženi imao namjeru da uništi grupu u cijelosti”, kazao je Brammertz, komentarišući oslobađajući dio presude za genocid u sedam opština.
Tužilaštvo, kako je dodao, smatra da je imao tu namjeru.
Karadžićev pravni savjetnik Peter Robinson nije zadovoljan presudom. Rekao je da su mu nejasni razlozi presude i da smatra da se Vijeće rukovodilo indicijama.
Goran Petronijević, pravni savjetnik Karadžića, kazao je da je presuda skandalozna i puna indicija.
“Za razliku od Tužilaštva, Odbrana je iznijela vrlo čvrste dokaze”, rekao je Petronijević.
Advokat Miodrag Stojanović ocijenio je da se Vijeće u slučaju Karadžića nije moglo odvojiti od ranije donesenih presuda i utvrđenih činjenica.
“Tako je, između ostalog, za udruženi zločinački poduhvat u Sarajevu matrica koja je već viđena u predmetima Galić i Milošević. A kada je u pitanju Srebrenica, to je matrica koja je već viđena u presudama Krstiću, Popoviću, Nikoliću i Tolimiru. Samo su u sve to umetnuli i Radovana Karadžića kao nosioca ili pripadnika udruženog zločinačkog poduhvata”, rekao je Stojanović.
Stav Vijeća kad je u pitanju osuda Karadžića za uzimanje posmatrača UN-a za taoce, prema Stojanoviću, nije prihvatljiv.
Presuda Karadžiću, prema mišljenju Stojanovića, ne može imati nikakav uticaj na presudu ratnom komandantu VRS-a Ratku Mladiću, prije svega jer nije riječ o pravosnažnoj odluci.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović kazao je da kazna od 40 godina zatvora nije posebna kazna, ali da je značajno da je izrečena jednoj užasnoj politici i ideologiji.
“Planski, sistematski i organizovano su pripremljeni i izvršeni zločini kojim su stotine hiljada protjerani, a tragovi kulture i vjere izbrisani. Ovo je najznačajnija presuda nakon Nurnberga”, rekao je Izetbegović na konferenciji za novinare u Sarajevu.
On smatra da civilizovan svijet pokazuje da suosjeća sa žrtvama.
“Samo na istini i činjenicama se mogu graditi bolji odnosi i bolja budućnost. Posebno je važno za srpski narod da se hipoteka skine s naroda i locira na pojedince koji su narod poveli stranputicom”, kazao je Izetbegović.
Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić naglasio je kako presuda ostavlja utisak da je Haški tribunal prevashodno politička institucija koja ima za cilj satanizaciju i definisanje Srba kao glavnih krivaca za protekli rat.
Karadžićeva kćerka Sonja Karadžić smatra da je važno fokusirati se na žalbu.
“Prvo poluvrijeme je završeno, vidjeli smo kako. Republika Srpska definitivno nije genocidna tvorevina i to je najveće dostignuće odbrane Radovana Karadžića u ovoj fazi. Baš zato bi Republika Srpska trebala da uzme sa državnog nivoa aktivno učešće u žalbenom postupku”, kazala je Sonja Karadžić.
Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović izjavio je agencijama da presuda Karadžiću ima individualni karakter i da ne smije da ima bilo kakav politički uticaj na poziciju Srpske.
Borenović je rekao da je ova presuda očekivano složena i da je sada potrebno staloženo sagledati sve njene aspekte, kao i šta će biti njen konačni rezultat.
“Presuda će sigurno izazvati određene političke polemike, veliko nezadovoljstvo iz Republike Srpske tako visokom kaznom, ali i neku vrstu nastavka euforije i stvaranje tenzija od političkih predstavnika bošnjačkog naroda”, ocijenio je Borenović.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da prvostepena presuda Karadžiću neće imati posljedice po status Srpske i njenih institucija.
“Ova prvostepena presuda neće imati nakakve posljedice po Ustav Republike Srpske i Dejtonski mirovni sporazum”, rekao je Čubrilović, nakon izricanja prvostepene presude Karadžiću.
On smatra da će Karadžićev tim Odbrane iskoristiti pravne mogućnosti da bi navedena presuda dobila neke druge okvire.
Predsjednik Socijaldemokratske partije Nermin Nikšić smatra da je danas izrečena presuda velika pobjeda za civilizirani svijet.
“Ključni čovjek u realizaciji genocida, masovnih ubijanja, progona, silovanja i razaranja osuđen je za sva ta zlodjela”, kazao je Nikšić.
Predsjednik Boračke ogranizacije RS-a Milomir Savčić razočaran je obrazloženjem presude.
“Netačno je da je UZP nastao 1991. godine i ako se kazna zasniva na takvim obrazloženjima, ali nam to pokazuje da u nastavku treba uložiti dosta truda da se to ospori”, kazao je Savčić, koji je u Haagu pratio izricanje presude.
Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina RS-a, rekao je da presuda ne može da izazove nikakve pravne posljedice.
“Republički centar će pomoći u žalbenom postupku. Histerija koja je vladala u Federaciji BiH nije dobra i pokazala je njihove namjere, da političari ovu presudu koriste u dnevno-političke svrhe”, kazao je Kojić u Haagu.
Vlada Republike Hrvatske smatra da je kažnjavanje odgovornih za ratne zločine bitan preduvjet za politiku pomirenja i stabilizaciju odnosa u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik LDP Srbije Čedomir Jovanović smatra da je presuda djelimična satisfakcija za žrtve.
“Presudu Karadžiću sam saslušao sa osjećajem stida, ali i nade da će sa srpskog naroda spasti kolektivna krivica. Ona je djelimična utjeha žrtvama”, reakcija je Jovanovića.
Pravni ekspert Vlado Adamović smatra da su žrtve dobile satisfakciju osuđujućom presudom, jer skoro da nema djela za koje Karadžić nije presuđen.
“Ne treba izražavati zadovoljstvo ni nezadovoljstvo, nego prihvatiti da su zločini počinjeni”, kazao Adamović gostujući na BHT-u.
Hatidža Mehmedović iz Srebrenice smatra da je presuda “nagrada Karadžiću”.
“Više nemamo vjere ni u sudije ni u tužioce. Nismo vjerovali da je sud u Haagu takva pijaca”, rekla je Mehmedović.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava genocida, kazao je da Tužilaštvo nije odstupilo od svojih standarda i da je “Srbija uključena u udruženi zločinački poduhvat”.
“Nisam zadovoljan ni nezadovoljan, jer je ovo nepravosnažna presuda”, rekao je Tahirović, ističući da je ovo Vijeće dalo dovoljno prostora da se u žalbi Karadžić osudi i u sedam bh. opština.
Roditelji djece ubijene u Sarajevu, koji su izricanje presude pratili u sjedištu Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, ogorčeni su presudom koja je izrečena Karadžiću, ističući da su očekivali doživotnu kaznu.
Alija Hodžić, otac Jasmine koja je ubijena sa 17 godina, kazao je da mu je ova presuda nanijela bol.