Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedočeći u svoju korist, Čondrić je rekao da je vojni policajac Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Bosanskom Brodu postao u aprilu 1992. i da je bio raspoređen na punktu između Bosanskog i Slavonskog Broda, te da je išao i na borbene položaje.

Dodao je da je krajem juna ili početkom jula 1992. sjedište vojne policije premješteno iz stare policijske zgrade na stadion Fudbalskog kluba “Polet” u Bosanskom Brodu. Optuženi je rekao da je bio ranjen 27. jula 1992. godine, te da je narednih desetak dana bio na bolovanju.

“Bio sam u Slavonskom Brodu kod sestre”, rekao je optuženi.

Čondrić je optužen krajem jula ili početkom augusta da je 1992. na stadionu kluba “Polet” omogućio dvojici neidentifikovanih pripadnika HVO-a da siluju žensku osobu, čije je svjedočenje bilo zatvoreno za javnost.

Nakon što su je pripadnici HVO-a silovali, i sam ju je seksualno zlostavljao na ponižavajući način, navedeno je u optužnici.

Čondrić je rekao da je u vojnoj policiji bilo više osoba po imenu Mato, te da je poznavao i osobe sa takvim imenom koje nisu bile u vojnoj policiji.

Negirao je da je u staroj policijskoj zgradi zlostavljao Marka Mitrića, koji iz zdravstvenih razloga nije mogao svjedočiti. U svjedočenju se prisjetio da je u prostoriji stare policijske zgrade vidio Mitrića kako sjedi na stolici i drži ruke između nogu, a ispred njega je stajao jedan pripadnik vojne policije.

U jednom od pročitanih iskaza Mitrić je izjavio da ga je Čondrić udarao šakama, nogama i lopatom. Tužilac je pročitao i izjavu Mitrića iz novembra 1994. godine, u kojoj nije naveo da ga je Čondrić udarao.

Nakon svjedočenja je branilac Davor Šilić u sudski spis uvrstio dokumentaciju o ranjavanju Čondrića 27. jula 1992. godine.

Na suđenju je kao dodatni svjedok Tužilaštva BiH saslušan Šaban Šehagić, koji je radio u dežurnoj službi vojne policije na stadionu. Prisjetio se da je čuo vrisku iz prostorija u kojoj su bile zatvorene žene.

“Mogao sam pretpostaviti ili da ih tuku ili da ih siluju”, rekao je on i dodao kako su ključevi od prostorija u kojima su bili zatvorenici imali komandant vojne policije i njegovi najbliži.

Šehagić je kazao da je čuo kako su žene izvođene i “odvođene na nekoliko mjesta, vjerovatno radi silovanja”.

Svjedok je rekao da je vidio Čondrića kako sam ide do prostorija u kojima su bili zatvorenici, ali da nije vidio da je nekog zlostavljao ni “izvodio i dovodio”. To je izjavio nakon što mu je tužilac predočio iskaz iz istrage.

Saslušanjem ovog svjedoka je završen dokazni postupak. Završnu riječ će Tužilaštvo BiH iznijeti 15. jula.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Kada pravosuđe ugasi svjetlo
    Nakon nekoliko mjeseci napada na državno pravosuđe u kojem ga je pokušao rasuti na dijelove, usvajanja neustavnih zakona, prijetnji nasiljem i postavljanja entitetskih policajaca da ga štite od zakonitog hapšenja, Milorad Dodik je uspio postići dogovor da iza zatvorenih vrata dođe u Državno tužilaštvo, bude saslušan i da mu Sud BiH odmah u praznoj sudnici bez publike i novinara ukine pritvor. Kada se ugasilo svjetlo te sudnice, ugasila se i posljednja nada za profesionalno pravosuđe za koje nema nedodirljivih.
    Ramiza Begić u rukama drži sliku sina Ejuba kojeg je zadnji put vidjela u Kravici 1995. godine. Foto: Detektor
    Ramizin posljednji susret sa sinom Ejubom na putu smrti iz Srebrenice
    Ramiza Begić iz Srebrenice nikada neće zaboraviti 13. juli 1995. kada je posljednji put srela sina Ejuba u kolonama s drugim zarobljenim muškarcima u Kravici, koji je kasnije, prema njenim saznanjima, ubijen u Bratuncu.
    U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina