Članak

Smanjene medijske slobode na Balkanu

12. Juna 2015.00:00
Zemlje zapadnog Balkana trebaju se odmah pozabaviti prijetnjama medijskim slobodama, zaključeno je na regionalnoj konferenciji u Sarajevu.

This post is also available in: English

Direkori Balkanske istraživačke mreže (BIRN) i stručnjaci na polju medija su govorili o najvećim preprekama medijskim slobodana u regionu i iznijeli preporuke za popravljanje stanja na konferenciji održanoj u petak u hotelu Sarajevo.

“U proteklom periodu svjedoci smo da se smanjuju medijske slobode na zapadnom Balkanu, ali smanjuje se i generalno stepen demokratije. Svake godine je gore, malo po malo, i zbog toga moramo djelovati prije nego bude prekasno”, rekao je Florian Bieber sa Univerziteta u Gracu.

Bieber je iznio listu preporuka vladama regiona kako bi popravili stanje u medijima. Preporukama se nalaže povećanje mjera zaštite novinarima, te predlaže da se novinarima daju dugotrajniji ugovori kako bi imali veću sigurnost u zaposlenje.

Predloženo je i zaustavljanje državnog oglašavanja u medijima kako bi se smanjio državni uticaj na uredničke politike medija.

Još jedna od preporuka bila je priprema jasnijih pravila o vlasništvu i finansiranju medija u cilju sprječavanja monopolizacije. Zatraženo je i osiguranje nezavisnih sredstava za rad javnih emitera kako bi se spriječio državni uticaj.

U dijelu koji se bavio jezikom mržnje i marginalizirnim grupama u medijima, predloženo je povećanje obuka novinarima kao i jačanje pravosudnih institucija kako bi procesuirali ove predmete.

Preporuke su sačinili 30 medijskih radnika i stručnjaka koji su se okupili na radionici u Sarajevu u četvrtak, 11. juna, na regionalnoj konferenciji na kojoj se raygovaralo o medijskim slobodama.

Preporuke koje će biti predstavljene u Sarajevu postat će dio šireg paketa koji će biti prezentiran na Samitu o Zapadnom Balkanu koji će se održati u augustu u Beču.

Samit je nastavak takozvanog berlinskog procesa koji je prošlog augusta pokrenula njemačka kancelarka Angela Merkel kako bi pokazala političku opredijeljenost za širenje Evropske unije na Zapadni Balkan.

Direktori BIRN-a su se složili da se medijske slobode smanjuju u njihovim zemljama. Ovo je jasno, kako je rečeno na konferenciji, kada se imaju u vidu brojni primjeri pritiska na novinare i medije, kampanje protiv novinara i tužbe.

David Hudson iz Evropske komisije kazao je da se trenutno planira izmjena metodologije kojim se procjenjuju medijske slobode u godišnjim izvještajima o napretku zemalja zapadnog Balkana.

“Nova metodologija će biti preciznija a evaluirati će se uspjesi vlada u ključnim poljima. To će nam pružiti objektivan pokazatelj da li je neka država i u kojoj mjeri spremna za članstvo u Evropskoj uniji”, rekao je Hudson.

On je upozorio da Evropska Unija ima ograničeni uticaj na zapadnom Balkanu i da može izvršiti pritisak samo ukoliko vlade iskažu spremnost da ubrzaju put k Uniji.

Na konferenciji je prikazana i video poruka Evropskog komesara za proširenje Johannesa Hahna, u kojoj je čestitao BIRN-u na deset godina rada i rekao da su medijske slobode jedan od prioriteta za Evropsku Uniju.

“Suočavamo se s važnim izazovima koje treba hitno riješiti. Postoji potreba da se riješi pitanje ekonomskog pritiska na medije, uključujući transparentnost vlasništva nad medijima i sprečavanje monopolizacije”, kazao je Hahn.

Regionalna konferencija pod nazivom “Izazovi medijskih sloboda” je dio obilježavanja 10. godišnjice rada BIRN-a.

“Ovaj dan je veoma emotivan za nas. Prije deset godina, mala grupa ljudi se skupila u ovom gradu i dogovorila da formira BIRN zbog zajedničkog uvjerenja da trebamo stremiti kvalitetnom novinarstvu i da možemo popraviti stanje”, rekla je Gordana Igrić, regionalna direktorica BIRN-a.

Deset godina nakon formiranja, BIRN ima mrežu od preko 200 novinara i preko 300 saradnika. Organizacija je prisutna u Albaniji, BiH, Kosovu, Makedoniji, Rumuniji i Srbiji, a ima dopisnike u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bugarskoj, Grčkoj i Moldaviji.

    This post is also available in: English