Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na konferenciji pod nazivom “Obaveze BiH prema ženama koje su preživjele ratna silovanja, seksualno zlostavljanje i druge oblike torture” istaknuto je kako je ženama koje su preživjele ratno seksualno nasilje potrebno materijalno obeštećenje i postojanje minimuma zakonske regulative.

Učesnici konferencije su napomenuli kako u BiH još uvijek ne postoji jedinstvena zakonska regulativa koja se bavi pravima ovih žrtava.

“U BiH su tri odvojena pravna sistema koja, svaki na svoj način, regulišu pitanja prava žrtava seksualnog nasilja… Najveći problem je direktna pomoć žrtvama. Nema dovoljno informacija o institucijama koje postoje i nema koordinacije između zdravstvenih ustanova i nevladinih organizacija koje pružaju pomoć”, rekla je Saliha Đuderija, savjetnica ministra za ljudska prava i izbjeglice u BiH.

Na konferenciji je naglašeno i kako je neophodno da žene dobiju širi prostor u društvenoj zajednici, mjesto gdje mogu da kažu ono što ih tišti, te da na taj način izađu iz izolacije i prevaziđu stid.

Teufika Ibrahimefendić, terapeutkinja iz organizacije “Vive žene” koja radi sa žrtvama seksualnog nasilja, rekla je kako je samo jedan dio tih žena zatražio pomoć stručnjaka.

“Veliki dio žena još uvijek nije progovorio, a najčešći način njihovog nošenja s traumom jeste da šute o tome”, kazala je Ibrahimefendić.

Učesnici su istaknuli kako je neophodno da se o ratnom seksualnom nasilju govori kao rodnom, a ne kao etničkom ili nacionalnom.

Također je naglašeno kako nije dopustivo samo s vremena na vrijeme baviti se ženama koje su preživjele ovu traumu, jer će time žrtve izgubiti povjerenje u institucije koje im na takav način pružaju pomoć.

Konferenciju je organizovao “Forum žena” iz Bratunca, zajedno s još šest organizacija koje su pokrenule projekat “Ženski sud”.

Prije početka konferencije predstavljen je projekat “Ženski sud BiH – Zalaganje za prava preživjelih ratna silovanja”, a Stanojka Tešić, članica projekta, istaknula je kako je do sada diljem svijeta održano 40 “ženskih sudova” koji su se bavili različitim oblicima nasilja.

“Tema za koju smo se odlučili da se bavimo u BiH jeste ratno silovanje. ‘Ženski sud’ će se zalagati za prava silovanih žena koje su i danas, nakon rata, obespravljene”, rekla je Tešić.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a