Članak

Peticija za spomenik ubijenoj djeci Prijedora

30. Maja 2014.00:00
Protestnom šetnjom, polaganjem cvijeća i prikupljanjem potpisa za izgradnju spomen-obilježja ubijenoj djeci Prijedora, u subotu, 31. maja, obilježit će se Međunarodni dan bijelih traka.

This post is also available in: English

Roditelji djece koja su tokom rata ubijena ili nestala na području Prijedora pokrenuli su inicijativu za podizanje spomen-obilježja u centru grada sa imenima 102 ubijene ili nestale djece.

Zbog, kako su kazali, nespremnosti lokalnih vlasti da uvaže njihove zahtjeve, roditelji će na Dan obilježavanja bijelih traka organizovati potpisivanje peticije kojom će zatražiti od Skupštine grada Prijedora da odobri podizanje spomenika u centru grada čija će se izgradnja finansirati iz gradskog budžeta.

Fikret Bačić, kojem je 1992. godine ubijeno dvoje malodobne djece u selu Zecovi kod Prijedora, pozvao je sve građane da podrže ovu inicijativu.

“Našu djecu niko nije zaštitio u ratu, ali danas, mi, roditelji te djece, očekujemo da će nam se u ovom opravdanom zahtjevu pridružiti svi građani Prijedora, bez obzira na kojoj strani su tada bili. Ovo je prilika za svakog da pokaže da se ne slaže sa ubijanjem nedužne djece. Želimo da taj spomenik bude opomena za buduće generacije da u našem Prijedoru nikada više niko ne ubija nedužnu djecu i ostane nekažnjen”, poručio je Bačić.

Dan bijelih traka obilježit će se 31. maja protestnom šetnjom i polaganjem ruža sa imenima 102 ubijene djece na glavnom gradskom trgu.

“U centru Prijedora je od kraja rata podignuto više od deset spomenika poginulim borcima, a niti jedan ubijenoj djeci. Do sada je među tijelima pronađenim u masovnoj grobnici Tomašica potvrđen identitet putem DNK-a za 12 maloljetnih dječaka, starosti od 15 do 17 godina”, naveli su roditelji ubijene djece.

Tokom rata u Prijedoru je ubijeno više od 3.000 nesrba, dok su hiljade prošle kroz prijedorske logore. Udruženja žrtava, građani i aktivisti podsjećaju da vlasti kontinuirano vrše diskriminaciju nad žrtvama nesrpske nacionalnosti odbijajući da obilježe njihovo stradanje.

Dan bijelih traka u Prijedoru se obilježava od prije dvije godine, nakon što je Prijedorčanin Emir Hodžić, usprkos zabrani lokalnih vlasti da se obilježi stradanje nesrba u proteklom ratu, stajao mirno ispred bijele vreće i sa bijelom trakom oko ruke na glavnom gradskom trgu.   

Iako je za ovu godinu bio planiran i forum na kojem se trebalo govoriti o prihvatanju činjenica o ratu i počinjenim zločinima, izgradnje društva i zajedničke vizije budućnosti, te mogućnosti konsenzusa o prošlosti u Prijedoru, zbog poplava koje su zadesile BiH, održavanje foruma je odgođeno.

Hodžić je kazao da će svi koji sutra budu prisustvovali obilježavanju Dana bijelih traka biti pozvani da pomognu u raspodjeli humanitarne pomoći stanovnicima koji su ugroženi poplavama.

Selma Učanbarlić


This post is also available in: English