Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dvadeset i dvije godine nakon miniranja mosta na rijeci Savi između Brčkog i Gunje u Republici Hrvatskoj, na kojem je ubijen i ranjen veliki broj civila, još uvijek niko nije procesuiran pred pravosuđem Brčko Distrikta.
 
Više stotina okupljenih Brčaka položilo je vijence i cvijeće na mostu Brčko – Gunja, kako bi odali počast njihovim ubijenim sugrađanima.

Ramiz Ahmetović, predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko Distrikta, kazao je da se ne zna koliko je civila stradalo na mostu u aprilu 1992. godine, ali se pretpostavlja da ih je bilo oko stotinu.

“Samo je jedan pronađan i ukopan, dok za ostalima tragamo. Znamo da su, kada je vršen uviđaj, posmrtni ostaci prebačeni u sanduke koji su odvezeni u mrtvačnicu bolnice, odakle im se gubi svaki trag. Također ne znamo ni kada će biti podignuta optužnica za rušenje mosta, i sramno je od tužiteljstva da nisu mogli do sada podignuti optužnicu protiv odgovornih”, rekao je Ahmetović.

Marin Brkić, predsjednik Udruge obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Brčko Distrikta, kazao je da je miniranje mosta u Brčkom “stravičan zločin prilikom kojeg su stradali nedužni ljudi koji su se na njemu zatekli”.

“Tužilaštvo Brčko Distrikta ni za ovaj zločin, kao ni za mnoge druge, nikoga nije kaznilo, ali smatram da bi bilo dobro da počne kažnjavati sve zločince, da bi narodi koji žive na ovim prostorima imali svoj mir i počeli živjeti nekakav suživot”, kazao je Brkić.

Vijence i cvijeće na mjesto stradanja civila na mostu položili su gradonačelnik Brčko Distrikta Anto Domić i njegov zamjenik Esad Kadrić.

Domić je rekao da se nada da će odgovorni za ovaj zločin odgovarati pred pravosudnim organima.

“Naši zakoni ovakve vrste zločine tretiraju na način da nikada ne zastarjevaju. Uvjeren sam da će proći još puno godina za vrijeme kojih ćemo raditi na rasvjetljavanju ove priče, da bi smo svakog odgovornog priveli licu pravde”, rekao je Domić.

Kadrić je pozvao pravosudne institucije da procesuiraju i nalogodavce i direktne izvršioce.

“Vjerujem da će doći taj dan da će žrtve i njihove porodice naći satisfakciju na ovome svijetu”, kazao je Kadrić.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu