Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, rekao je kako je cilj projekta “Istraživanje materijalne i ljudske štete nastale u periodu 1992.-1995. na području općine Bihać” da se utvrdi koliko je izgubila ova općina tokom rata u BiH.

“Ovim istraživanjem želimo stvoriti preduvjete za proširenje projekta na cijelu BiH, kako bi vidjeli koliko smo izgubili u odnosu na drugu državu bivše Jugoslavije koja nije bila u ratu. Cilj istraživanja jeste vrijednosno utvrditi ratne štete ljudskih i materijalnih gubitaka, te neizravnih gubitaka koji se prije svega odnose na izgubljene stope privrednog rasta. Želimo izvršiti komparaciju Bihaća u odnosu na sličnu općinu koja je 1992. godine bila na približno istom nivou privrednog rasta, a koja nije prošla ratna stradanja”, kazao je Tahirović.

On je dodao da će tokom projekta biti popisani svi podaci o tjelesnim oštećenjima, obliku i posljedicama počinjenih ratnih zločina, prognanicima i izbjeglicama, te ratnim migracijama stanovništva na području Bihaća.

Kada su u pitanju materijalni gubici, kako je rekao Tahirović, na pokretnoj i nepokretnoj imovini istražit će se posljedice štete na javnim institucijama, preduzećima i infrastrukturi.

Smail Toromanović, savjetnik općinskog načelnika Bihaća, kazao je da će lokalne vlasti podržati ovaj projekat i dostaviti sve potrebne informacije.

“Ovo je izuzetno važno istraživanje za Bihać jer ćemo konačno u jednom validnom dokumentu dobiti sve podatke o posljedicama ratnih dejstava, a koji će pokazati koliki su ljudski i materijalni gubici za vrijeme napada na Bihać”, kazao je Toromanović.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović