Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na javnoj debati o pravima žrtava da znaju ko su počinioci ratnih zločina održanoj u Prijedoru, žrtve su istakle da će imena počinilaca ratnih zločina biti sakrivena od budućih generacija.

“Neće se oni sakriti od nas, žrtava, ali hoće od budućih generacija. Da li će sljedeći korak biti anonimizacija žrtava… Čini nam se da iza anonimizacije leži nešto gore od zaštite ličnih podataka. Sudovi nam ovim ne šalju dobru poruku”, rekao je Mirsad Duratović.

Javnu debatu su organizovale Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) i Balkanska istraživačka mreža (BIRN), kako bi se žrtve ratnih zločina informisale o praksi pojedinih pravosudnih organa u BiH da u sudskim dokumentima ne objavljuju identitet optuženih, ali i pravosnažno osuđenih osoba za ratne zločine.

Ovakvu praksu su počeli primjenjivati i drugi sudovi i tužilaštva u BiH, i na taj način uskraćuju javnosti informacije o počinjenim ratnim zločinima i odgovornosti pojedinaca.

Zbog ovih odluka pravosudnih institucija, BIRN je 26. juna pokrenuo kampanju “STOP cenzuri o ratnim zločinima”, kako bi zaustavio daljnje uskraćivanje informacija sa suđenja. 

Porodice žrtava i nestalih s područja Prijedora podržale su kampanju i potpisale peticiju protiv uskraćivanja informacija.

“Kada se govori o zaštiti ličnih podataka u sudskim dokumentima, ovo ne smije tek tako da prođe. Ne smije se dozvoliti sakrivanje imena, a sami mi to možemo zaustaviti”, rekla je Seida Karabašić.

Učesnici debate su kazali kako ne podržavaju ni praksu Suda BiH da ne izdaje cjelokupne snimke sa suđenja, jer uglavnom putem medija dobivaju te informacije.

“Mnogi ljudi ne mogu prisustvovati suđenjima zbog tehničkih i materijalnih razloga, ali i zbog emocija, iako trebaju informacije”, pojasnio je Duratović.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu