Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Optuženi se terete da su, kao vojnici Petog korpusa Armije BiH (ABiH), 11. marta 1995. godine počinili zločin nad ratnim zarobljenicima, pipadnicima Vojske Republike Srpske (VRS).

“Oni su učestvovali u sprovođenju 31 ratnog zarobljenika sa lokacija sabirnih centara u krugu preduzeća ‘Rad’ u Cazinu, zatvora ‘Luke’ i kasarne ‘Adil Bešić’ u Bihaću do graničnog prelaza Izačić, gdje je izvršena dogovorena razmjena zarobljenika između VRS-a i ABiH”, navodi se u saopćenju iz Suda BiH.

Prema optužnici, zarobljenicima su prilikom ulaska u autobus stavljani povezi preko očiju, te im je naređeno da drže ruke na leđima, a glavu pognutu.

Kovačević, Anadolac, Ljubijankić i Hafurić su, prema optužnici, zajedno s drugim pripadnicima Vojne policije, tokom vožnje zarobljenike “tukli policijskim palicama, kundacima pušaka, rukama i nogama, tjerajući ih da, između ostalih, pjevaju i pjesmu ‘Bosno moja’”.

Kako se navodi u optužnici, Begić je bio komandir voda u Drugoj četi Petog bataljona Vojne policije, dok su Kovačević, Anadolac, Ljubijankić i Hafurić bili vojni policajci.

“Begić, kao komandir voda, propustio je da preduzme nužne i razumne mjere da spriječi njemu podređene da vrše fizičko i psihičko zlostavljanje zarobljenika, iako je znao da se navedeni policajci spremaju da preduzmu takve radnje, što su u njegovom prisustvu i činili”, navodi se u saopćenju.

Kovačević se nalazi u pritvoru od oktobra prošle godine, dok se ostali optuženi brane sa slobode uz mjere zabrane.

S.U.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu