Petak, 4 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godišnjicu najgoreg masakra u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.

Komemoraciji i ukopu prisustvuju političari iz BiH, među njima bošnjački i hrvatski član Predsjedništva, kao i predstavnici međunarodne zajednice, uključujući visokog predstavnika Valentina Inzka i ambasadore Sjedinjenih Država i evropskih zemalja.

Vjerski obred ukopa, dženazu, vodi glavni muftija u BiH Mustafa Cerić.

Među ovih 520 žrtava bilo je šest maloljetnih dječaka, koji su u vrijeme smrti imali manje od 15 godina, i tri žene, od kojih je jedna, kada je ubijena, imala 94 godine.

Na zvaničnoj komemoraciji nisu održani veliki govori budući da je organizacioni odbor, predvođen aktuelnim načelnikom općine Srebrenica Ćamilom Durakovićem, razočaran u međunarodnu zajednicu zato što nije podržala još jedan izuzetak za Srebrenicu, na predstojećim oktobarskim izborima za novog načelnika, koji bi osigurao pobjedu kandidata bošnjačke nacionalnosti.

Jedini zvaničnik koji je govorio prije sahrane bio je Duraković, koji je rekao da i dalje vjeruje u pravdu i istinu za srebreničke žrtve.

“Danas u tabutima leži cijeli svijet, danas žrtvama vraćamo identitet, ime i prezime. Oni danas postaju ponovo ljudi, a prestaju biti neidentificirani ostaci. Ne ukopavamo posmrtne ostatke, već naše očeve, braću i sestre”, kazao je Duraković.

Predstavnici međunarodne zajednice, međutim, razgovarali su s učesnicima Ljetnog univerziteta u Srebrenici u Memorijalnom centru Potočari, na mjestu bivše baze Holandskog bataljona UN-a.

Ambasador Sjedinjenih Država u BiH Patrick Moon pročitao je poruku predsjednika Baraka Obame: “Ime ‘Srebenica’ zauvijek će se vezivati za neke od najmračnijih djela počinjenih u 20. stoljeću.”

“Svi želimo da se nastavi pomirenje i miroljubiva koegzistencija naroda Bosne i Hercegovine i Balkana zato što će ostvarivanje tog cilja značiti potpuno odbacivanje zla koje je započelo ratove”, napisao je predsjednik Obama.

Ovogodišnjoj komemoraciji prisustvuje blizu 40.000 ljudi, a među njima je i 7.000 učesnika marša koji su u obrnutom smjeru prepješačili trasu kojom je oko 15.000 muškaraca i dječaka bježalo iz Srebrenice nakon što je 11. jula 1995. godine pala u ruke Vojske Republike Srpske (VRS).

“Činjenica da svake godine sve više ljudi učestvuje u komemoraciji jeste zavještanje da nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici”, rekao je Bakir Izetbegović, predsjednik Predsjedništva BiH.

Srebrenica je bila enklava pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN) koju su zauzele srpske snage u julu 1995. godine. Trupe Vojske Republike Srpske odvojile su žene i za samo nekoliko dana pogubile više od 7.000 muškaraca i mladića.

Do sada je sahranjeno 5.137 žrtava iz Srebrenice.

Najčitanije
Saznajte više
RS dobija pomoćni sastav policije uprkos upozorenjima opozicije da je to Dodikova “stranačka vojska”
Osnivanje pomoćnog sastava policije u Republici Srpskoj, za koje su glasali poslanici skupštinske većine, izaziva protivljenje opozicije i strah kod povratnika.
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima
Državni sud potvrdio je optužnicu protiv Derviša Mehinovića za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Banovića od početka maja do augusta 1993. godine.