Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Želimo da se Dan logoraša obilježi da se ne bi zaboravilo i ponovilo ono što se desilo ‘90-ih, da ukažemo da je veliki broj onih koji su odgovorni za logore i zločine na slobodi, a s druge strane imamo populaciju logoraša koji nemaju prava. Stanje u BiH danas je takvo da održava herojstvo zločinaca i bijedu žrtava. Mi to pokušavamo promijeniti, da žrtve dobiju prava”, rekao je Tahirović.

Savez logoraša BiH organizovao je manifestaciju na kojoj je obilježen 9. maj ispred Kazneno-popravnog doma (KPD) u Foči, koji je tokom rata u BiH služio kao logor za nesrpsko stanovništvo.

Prema podacima Saveza logoraša, u logoru u Foči je od jula 1992. do oktobra 1994. bilo zatočeno 709 osoba, od čega 700 muškaraca, šest žena i troje djece. Od navedenog broja logoraša iz logora KPD Foča ubijene su ili nestale 322 osobe.

Iako je ceremoniji povodom Dana logoraša prisustvovao veliki broj političara i predstavnika vlasti, Tahirović je istakao da bivši logoraši imaju od njih samo “deklarativnu podršku”.

“Faktički, mi možda nemamo ni deklarativnu podršku, samo interese politike da se izmanipuliše ovom populacijom. Oko 90 posto onih koji su uspjeli preživjeti logore nemaju niti jedno zakonsko pravo, a govori se o stotinama hiljada žrtava. Međutim, mi ćemo nastaviti da se borimo i dođemo do zakona o logorašima na nivou BiH”, istakao je Tahirović.

Obilježavanje 20 godina od otvaranja velikog broja koncentracionih logora u BiH, bit će nastavljeno u četvrtak, 10. maja, ceremonijom u Hadžićima.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.