Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

P).

Amor Mašović, član kolegija direktora Upravnog odbora INO-a BiH, tvrdi kako je Državno tužilaštvo u određenom periodu radilo sporije na procesu ekshumacija i identifikacija žrtava ratnih zločina, jer se nekoliko mjeseci čekalo da se sredstva sa INO-a prebace u ovu instituciju.

“INO je procijenio da bi za Tužilaštvo u ovoj godini trebalo oko pola miliona konvertibilnih maraka (KM), međutim kako nije bio usvojen budžet, taj iznos je podijeljen u dva dijela. Prvih 250.000 KM je prije par dana transferirano Tužilaštvu BiH. Problem je što je Tužilaštvo u međuvremenu već stvorilo obaveze koje dosežu preko 200.000 KM“, objasnio je Mašović.

Tužilaštvo BiH je 10. oktobra ove godine izdalo saopćenje u kojem se navodi da mu do početka oktobra 2011. nije isplaćena niti jedna KM za izvršene ekshumacije, te da ova institucija ima dugovanja prema onima koji sudjeluju u procesu ekshumacija.

Pored Državnog tužilaštva, u proces ekshumacija uključeni su i INO BiH, ICMP, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, agencije za provođenje zakona u entitetima i Brčko Distriktu BiH, specijalizirane institucije i sudski vještaci različitih struka.

INO BiH, ICMP, kao i Tužilaštvo BiH, smatraju kako je jedan od osnovnih problema u radu na procesu ekshumacija i nedostatak stručnih osoba koje su uključene u proces.

“Državno tužilaštvo ima problem i s brojem ljudi koji su uključeni u ovaj proces, prema tome mislim da se ukazuje potreba za upošljavanjem većeg broja ljudi”, kazala je Klaudija Kuljuh, regionalna koordinatorica za Zapadni Balkan u ICMP-u.

Mašović je pak naglasio da je nedostatak tužilaca i stručnih saradnika “ključni problem”, ali da to nije odgovornost Tužilaštva BiH, već Državnog parlamenta i Vijeća ministara BiH.

Prema Mašoviću, INO BiH je pokrenuo proceduru kako bi se i ostatak sredstava dostavio Tužilaštvu BiH, a kako bi do kraja ove godine izmirili sve obaveze prema vještacima sudske medicine, javnim pokopnim preduzećima i drugim radnicima koji učestvuju u procesu ekshumacija.

“Vjerujem, ako se desi da Tužilaštvo BiH ne dobije blagovremeno drugu tranšu sredstava, da će ipak raditi na ekshumacijama i identifikacijama. INO će se potruditi da dobavljači, javna pokopna društva i vještaci sudske medicine sačekaju jedan vremenski period s realizacijom svojih potraživanja prema Tužilaštvu BiH”, rekao je Mašović.

Državna vlast u BiH nije formirana godinu dana nakon održavanja općih izbora, zbog čega su sve državne institucije, uključujući Državno tužilaštvo, na privremenom budžetu finansiranja.

S.U.
    Najčitanije
    Saznajte više
    Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
    Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
    Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
    Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.