Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Žrtve i članovi porodica ubijenih u granatiranju Tuzle 25. maja 1995. godine podnijeli su tužbe Pravobranilaštvu RS-a tražeći nadoknadu nematerijalne štete za psihičku bol i patnju koja im je tog dana nanesena gubitkom najbližih, te za trajna oštećenja nastala ranjavanjem.

Osnov za tužbu, kako ističu žrtve, jeste pravomoćna presuda izrečena Novaku Đukiću, bivšem komandantu Taktičke grupe Ozren Vojske Republike Srpske (VRS), koji je osuđen na 25 godina dugotrajnog zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

Đukić je osuđen jer je 25. maja 1995. godine naredio svojim jedinicama smještenim na planini Ozren kraj Tuzle da granatiraju taj grad, i to dio zvani Kapija, što je za posljedicu imalo smrt 71 i ranjavanje oko 130 osoba.

Tog dana je Hilmo Bučuk na Kapiji izgubio kćerku Lejlu, i on je također podnio tužbu Pravobranilaštvu RS-a ističući da se izricanjem presude Đukiću “donijela i presuda za VRS”.

Bučuk smatra da je ovaj čin jedan od načina da odgovorni budu kažnjeni, naglašavajući da nema novca kojim se može nadomjestiti gubitak onima koji su ostali bez djece.

Žrtve u ovom procesu zastupaju advokati Amila Kunosić-Ferizović i Miralem Porobić, koji je istaknuo da će visina odštete biti određena vještačenjem.

“Ovo je više čin moralne obaveze, da se ipak utvrdi ko je odgovoran. (…) Ne znam da bilo ko može osporiti pravo povrijeđenih i njihovih porodica”, kazao je Porobić.

U Pravobranilaštvu RS-a su istakli da su pojedinačne tužbe “neosnovane i neuređene”.

A.H.

———————————————————————————————–

Ovaj tekst je urađen kao dio projekta koji podržavaju građani SAD-a putem USAID-a u BiH. Za sadržaj ovog teksta je u potpunosti odgovoran BIRN i on ne mora nužno odražavati stavove USAID-a i Vlade SAD-a.

 

Najčitanije
Saznajte više
Dosjei Saveza logoraša BiH koji će biti digitalizirani. Foto: Detektor
Trajna zaštita dokaza o logorašima i žrtvama torture kroz digitalizaciju
Savez logoraša Bosne i Hercegovine krenuo je sa skeniranjem blizu 18.000 dosjea logoraša koje su prikupili od 1996. godine, kako bi arhiva koju imaju bila zaštićena i dostupna budućim generacijama, istraživačima i pravosudnim institucijama.
Termin ročišta po žalbama na presudu Dodiku će ovisiti od obimnosti predmeta
Više od mjesec dana nakon što su uložene žalbe na prvostepenu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora, a Miloš Lukić oslobođen optužbe za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, još uvijek se očekuje zakazivanje ročišta na kojem će izlagati žalbe, a advokati s kojima je razgovarao Detektor navode da se kod složenih predmeta često čeka više mjeseci na ročište.
Memić i ostali: Sastanci o gabaritima objekta investitora Malak Group
Razdvojen postupak za zločine u Zvorniku