Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Po nalogu Suda BiH, pripadnici Jedinice za posebne istrage Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS-a) u utorak, 19. februara, pretresli su stanove Save Regoje i Predraga Blagojevića, koji se dovode u vezu sa mrežom osoba koje haškom optuženiku Radovanu Karadžiću pomažu u bijegu.

Tamara Marić, glasnogovornica MUP-a RS-a, potvrdila je za Justice Report da su izvršeni pretresi dvaju stanova – jednog u Doboju, drugog u Bijeljini – te saopćila da su izuzeti “određeni dokumenti, računarska oprema, mobilni telefoni i lična dokumentacija”.

Marić je kazala i da “nije pružan otpor” i da je akcija “prošla bez incidenata”.

“Dokumentacija koja je oduzeta bit će proslijeđena Tužilaštvu BiH na daljnje postupanje, a zbog eventualnog dovođenja ovih lica u vezu sa mrežom pomagača u bijegu Radovana Karadžića”, kazala je Marić.

Prema dostupnim informacijama, Savo Regoja je bio Karadžićev vozač, a Blagojević dugogodišnji pratilac.

Radovan Karadžić, kojeg je Haški tribunal optužio za ratne zločine, jedan je od četvorice bjegunaca za kojima je raspisana međunarodna potjernica. Pored njega, na listi su i Ratko Mladić, Slobodan Župljanin i Goran Hadžić.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
    Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
    Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
    Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.