Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Miroslav Lajčak, Visoki predstavnik za BiH, u razgovoru za Justice Report govorio je o procesuiranju ratnih zločina, procesu suočavanja s prošlošću, reformi pravosuđa, te o Srebrenici.

Lajčak je najavio da će uskoro u Srebrenici početi s radom posebni odjel Tužilaštva BiH u kojem će biti angažovan tim međunarodnih istražitelja.

“Turska i Holandija već su se obavezale da daju finansijska sredstva koja će omogućiti da u Srebrenicu dovedemo istražitelje iz inostranstva. Radi se o istražiteljima koji su bili aktivni na području Srebrenice i koji su upoznati sa situacijom”, izjavio je Visoki predstavnik Miroslav Lajčak za Justice Report.

“Željeli bismo da u Srebrenici radi šest stranih istražitelja i već smo obezbijedili sredstva za dva. Imamo aplikante i sada treba obaviti selekciju kako bi oni u najkraćem roku počeli da rade. Bosanskohercegovački istražitelji su stručni i znaju šta treba da rade. Naš zadatak je da im pomognemo da se riješe sistemski problemi koji postoje”, kaže Lajčak.

Kao jedan od ključnih problema u radu ovdašnjeg pravosuđa kada je u pitanju procesuiranje ratnih zločina, Lajčak navodi nedostatak adekvatnih kadrova.

“Trenutni broj slučajeva je blizu 14.000, a broj stručnjaka istražitelja koji se time bave jeste potpuno neproporcionalan. Prema tim brojkama, trebalo bi nam više od sto godina da svi slučajevi ratnih zločina budu riješeni. Ako se nešto ne promijeni, vrijeme će, a ne pravda, dati odgovor”, rekao je Lajčak u intervjuu za Justice Report.

Početkom septembra bit će organizovan okrugli sto na kome će predstavnici međunarodne zajednice i lokalnih pravosudnih organa razgovarati o ovom i drugim problemima, te predložiti na koji način međunarodna zajednica može pomoći u njihovom rješavanju, najavio je Visoki predstavnik.

Cijeli intervju možete čitati na web stranici www.bim.ba u ponedjeljak, 6. avgusta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Intervju – Turgunjan Alawdun: Rečeno je nikad više, a onda se desila Srebrenica i sada Ujguri prolaze torturu u Kini
Ujguri u Kini i dalje žive pod pritiskom i strahom i to mora prestati, kaže za Detektor novoizabrani predsjednik Svjetskog ujgurskog kongresa Turgunjan Alawdun na godišnjicu proglašenja nasilja nad ovom manjinskom muslimanskom grupom. U intervjuu govori zašto su izabrali Sarajevo da održe svoj kongres i objašnjava da je Bosna i Hercegovina bila najsigurnija zbog prijetnji koje dobijaju od kineskih vlasti.
Murtezić: Dvije decenije reforme pravosuđa u BiH i dalje nisu riješile ključne izazove
Iako pravosuđe u Bosni i Hercegovini već 20 godina prolazi kroz konstantan proces reformi, ključni izazovi poput nedostatka većeg broja edukacija, modernizacije procesa i transparentnosti pravosudnih institucija ostaju. Arben Murtezić, bivši direktor federalnog Centra za edukaciju sudija i tužilaca (CEST), kaže kako su ovo polazne tačke za ispravne promjene u jednom od najvažnijih stubova vlasti.
Intervju: Inna Pedan – Obaveza pričanja o ratu u Ukrajini kroz umjetnost
Olenin zagovarački put kroz Evropu za suprugovu slobodu