Članak

Sljedeće sedmice: Presuda za zločine u KP domu Foča

22. Februara 2008.17:22
Pred Odjelom za ratne zločine Državnog suda naredne sedmice bit će izrečena presuda dvojici optuženih za zločine u logoru u Foči

Nakon što je prošle sedmice Tužilaštvo izložilo završnu riječ na suđenju Mitru Raševiću i Savi Todoviću, iznošenje završnih riječi Odbrana, kao i samih optuženih, zakazano je za ponedjeljak, 25. februar, a presuda će biti saopćena tri dana kasnije, 28. februara.

Todović i Rašević su optuženi za zločine počinjene u Kazneno-popravnom domu Foča, gdje je od 1992. do 1994. godine boravilo preko 700 zatvorenika.

Sudsko vijeće koje zasjeda u procesu protiv Ratka Bundala, Neđe Zeljaje i Đorđislava Aškrabe donijelo je odluku prema kojoj će suđenje početi u utorak, 26. februara.

Prvog dana će biti pročitana optužnica, i Tužilaštvo će iznijeti uvodnu riječ. Naredno ročište, na kojem bi trebali biti saslušani prvi svjedoci, održat će se u petak, 29. februara.

Bundalo i ostali se terete za zločine počinjene tokom 1992. i 1993. godine nad Bošnjacima iz sela sa područja općina Foča, Kalinovik i Gacko.

Pred Sudom BiH su sljedeće sedmice zakazane i tri statusne konferencije, i to za zločine počinjene u Bihaću, Zvorniku i Tuzli.

Suljo Karajić će se pred Sudom pojaviti u ponedjeljak, 25. februara, na statusnoj konferenciji koja prethodi početku suđenja. Bivšeg pripadnika Petog korpusa Armije BiH (ABiH) Državno tužilaštvo tereti za zločine protiv ratnih zarobljenika i civila u Bihaću počinjene od augusta 1994. do februara 1995. godine.

Zločini za koje je Karajić u januaru ove godine negirao svoju odgovornost počinjeni su, prema navodima optužnice, za vrijeme sukoba između Petog korpusa ABiH i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB).

Narednog dana, 26. februara, zakazana je statusna konferencija na suđenju Novaku Đukiću, bivšem komandantu Taktičke grupe Ozren Vojske Republike Srpske (VRS), koji je optužen za granatiranje i masakr počinjen u Tuzli 25. maja 1995. godine. U masakru za koji se tereti Đukić poginula je 71 osoba, a 240 ih je ranjeno. Najmlađa žrtva imala je tri godine.

U četvrtak, 28. februara, trebala bi se održati i statusna konferencija uoči početka suđenja Slobodanu Ostojiću, Sretenu Lazareviću, Miletu Markoviću i Draganu Stanojeviću, bivšim pripadnicima srpskih oružanih snaga koje Državno tužilaštvo tereti da su od maja 1992. do marta 1993. godine “pomagali u nanošenju i nanosili tjelesne povrede Bošnjacima zatvorenim u zgradi Suda za prekršaje i objektu ‘Novi izvor’ u Zvorniku”.

U ponedjeljak i petak, 25. i 29. februara, Tužilaštvo će nastaviti izvoditi dokaze protiv Mirka (Špire) Pekeza, Mirka (Mileta) Pekeza i Milorada Savića, koje tereti za strijeljanje grupe civila počinjeno 10. septembra 1992. godine na području općine Jajce.

Prema zvaničnom rasporedu Suda BiH, suđenje Zdravku Mihaljeviću, bivšem pripadniku Hrvatskog vijeća obrane (HVO) optuženom za zločine u Kiseljaku, nastavit će se u ponedjeljak, 25. februara.

Dva dana naredne sedmice, 26. i 27. februar, predviđena su za nastavak suđenja Željku Mejakiću, Momčilu Grubanu, Dušanu Fuštaru i Dušku Kneževiću, optuženima za zločine u prijedorskim logorima počinjene tokom 1992. godine. Planiran je završetak izvođenja dokaza prvooptuženog, te saslušanje prvih svjedoka Odbrane Momčila Grubana.

U srijedu, 27. februara, nastavlja se suđenje Nisvetu Gasalu, Musajbu Kukavici, Enesu Handžiću i Senadu Dautoviću, pripadnicima ABiH optuženim za zločine u Bugojnu, kao i suđenje Zdravku Božiću, Mladenu Blagojeviću, Željku Zariću i Zoranu Živanoviću, koji se terete za zločine počinjene u Bratuncu u julu 1995. godine, kada su bili pripadnici VRS-a.

Na suđenju Marku Radiću, Draganu Šunjiću, Damiru Brekalu i Mirku Vračeviću koje će se održati 28. februara bit će ispitani vještaci Tužilaštva i Suda BiH. Četvorka se tereti za zločine počinjene nad civilima zarobljenim u zatvoru Vojno kod Mostara, a pozvani vještaci će govoriti o psihičkoj sposobnosti trećeoptuženog da prati suđenje.

Istog dana, 28. februara, planiran je i nastavak suđenja Suadu Kapiću, nekadašnjem pripadniku Armije BiH optuženom za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika počinjen u Sanskom Mostu tokom vojne akcije “Sana 92” u septembru 1995. godine.

Nakon trosedmične pauze, 29. februara pred Sudom će se pojaviti i Paško Ljubičić, kojeg Državno tužilaštvo smatra odgovornim za planiranje i komandovanje napadima na sela i gradove u Srednjoj Bosni, u vrijeme kada je bio zapovjednik IV bojne Vojne policije HVO-a.