Članak

Prioritetno rješavati prijetnje i napade na nosioce pravosudnih funkcija

6. Septembra 2018.12:46
Zahtjev da nadležna tužilaštva i policijske agencije, u okvirima svojih nadležnosti i kapaciteta, prioritetno rješavaju slučajeve prijetnji i napada na nosioce pravosudnih funkcija, jedan je od zaključaka Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) usvojen povodom učestalih napada u posljednje vrijeme.

Na sjednici VSTV-a izražena je zabrinutost zbog prijetnji i napada na nosioce pravosudnih funkcija na svim nivoima u BiH, te je dodatno ukazano na potrebu sustavnih rješenja u vezi s pitanjima njihove sigurnosti i zaštite.

“VSTV BiH je mišljenja da je trenutno stanje posljedica, između ostalog, i neprimjerenih istupa pojedinaca, uključujući predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti u BiH, čime je stvorena atmosfera koja pogoduje ugrožavanju sigurnosti nositelja pravosudnih funkcija i smatra da je važno suzdržati se od ovakvih istupa”, jedan je od zaključaka.

Najavljeno je da će se, pored ostalog, nastaviti započete aktivnosti na prikupljanju informacija o napadima i prijetnjama upućenim nosiocima pravosudnih funkcija u BiH, u cilju koordinacijske uloge između policijskih agencija nadležnih za pružanje zaštite te pružanja bolje profesionalne podrške onima koji su pod prijetnjom.

Pitanja sigurnosti i zaštite članova VSTV-a BiH, kako je zaključeno, nisu uređena niti jednim propisom, te se smatra potrebnim da se u što skorije vrijeme ovo riješi na adekvatan način.

Nosiocima funkcija u pravosuđu se savjetuje da o prijetnjama i napadima odmah obavijeste nadležne policijske agencije ili institucije sudskih policija nadležne za pružanje mjera zaštite, ali i da o prijetnjama i napadima u što je moguće manjoj mjeri istupaju u medijima.

Ružica Jukić, potpredsjednica VSTV-a, na sjednici je navela da ne može vjerovati da policijske agencije ne mogu naći počinioce, dodavši da se tome vrlo neozbiljno pristupa i da, kao oštećena, nema pravo da zna dokle je došla prijava.

“Mislim da se vrlo neozbiljno pristupa tome i da se želi da stvori što veći strah kod članova VSTV-a i određenih nosilaca pravosuđa. Nikakvu zaštitu nemamo, neki su zaštićeni samo po funkciji. Ako se prijeti članu Vijeća, šta onda da očekuju drugi građani, u kakvoj mi to državi živimo? Za sve što se dešava u društvu, mi ćutimo”, kazala je Jukić.

Dodala je i kako smatra da stvarno neko želi totalno urušiti institucije na nivou BiH i da političari mogu da pozivaju na hajku na život članova VSTV-a i njihovih porodica.

“Da li nas neko želi da natjera na određene postupke koje možda ne bismo uradili? Mene neće niko natjerati, radit ću onako kako smatram i to je moja poruka svima onima koji šalju prijetnje. Moraju snositi odgovornost i oni koji su nalogodavci ljudima koji vrše određene prijetnje”, naglasila je Jukić.

Jadranka Lokmić-Misirača, potpredsjednica VSTV-a, rekla je da je policija, nakon što im je prijavila prijeteću poruku, uradila sve ono što je mogla i što je predviđeno propisima, kao i da svaki građanin treba prijaviti prijeteći sadržaj koji dobije.

“Ovdje je problem sistemskog rješavanja. Znači, nema propisa koji ovo rješavaju”, dodala je Lokmić-Misirača.

Na sjednici je navedeno da su sistemski problem različita rješenja i nadležnosti policijskih agencija na nivou BiH, što je jedan od razloga zbog kojih su ovi zaključci kreirani.

U protekla dva mjeseca, više puta su upućivane prijetnje nosiocima pravosudnih funkcija.

Državni sud je prije nekoliko dana uputio dopis Državnom tužilaštvu povodom prijetnji smrću koje su u julu i augustu upućene predsjedniku Ranku Debevcu te drugim sudijama i rukovodiocima pravosudnih institucija na državnom nivou. U dopisu je izražena zabrinutost zbog činjenice da ovo krivično djelo još uvijek nije rasvijetljeno iako je od njegovog počinjenja prošlo više od mjesec dana.

Haris Rovčanin