Članak

Podignuta optužnica protiv šest carinskih službenika

21. Februara 2019.16:12
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv šest carinskih službenika za nezakonitosti povezane sa izdavanjem carinskih isprava.

Za ove radnje Državno tužilaštvo tereti Senada Gavranovića, Gorana Kojića, Cviju Medića, Zorana Sredića, Stojana Gligića i Azru Kočan.

“Oni se terete da su, kao carinski službenici u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Carinske ispostave Gradiška, unosili neistinite, netačne i krivotvorene podatke u carinske isprave UIO-a, čime su omogućili drugim osobama da provedu proces carinjenja prilikom uvoza roba a da roba nije prošla propisanu carinsku proceduru”, navodi se u nepotvrđenoj optužnici.

Tužilaštvo ih tereti da su u službene isprave unijeli neistinite podatke, svojim potpisom i službenim pečatom iste ovjerili, a potom ih upotrijebili u službi kao da su istinite, čime su počinili krivično djelo krivotvorenja službene isprave.

“Tužilaštvo BiH će navode optužnice dokazivati pozivanjem 10 svjedoka i stručnih vještaka i prilaganjem oko 200 materijalnih dokaza”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

Prošle godine najveća kazna za korupciju je izrečena Zoranu Lončaru, šefu smjene u Carinskoj ispostavi Aerodroma Sarajevo koji je osuđen na tri i po godine zatvora zbog primanja dara i drugih oblika koristi, a u istom predmetu je na dvije godine zatvora osuđen još jedan šef smjene u istoj ispostavi – Mensur Mašetić, dok su carinici Maid Keč, Branka Tešić i Muhamed Hanjalić za isto djelo dobili po godinu i po zatvora.

S njima se sudilo i Vehidu Sadikoviću za zloupotrebu položaja, a iako je prvostepenom presudom dobio dvije godine zatvora, Apelaciono vijeće ga je pravomoćno oslobodilo krivnje.

U presudi Lončaru i ostalima se navodi da su u više navrata na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, na linijama za Istanbul, München i Beč, od putnika iz Kine, Turske, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije i BiH, uzimali mito u iznosu od 20 do 700 maraka kako im robu komercijalnog karaktera ne bi upućivali na redovnu carinsku proceduru.

Među pravosnažno osuđenim osobama u 2018. su carinici UIO-a Emir Tukulj, Šefkija Dacić i Emir Tatarević, koji su osuđeni na zatvorske kazne zbog primanja dara te zloupotrebe položaja. Uposlenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Lejli Dautbašić izrečena je jedinstvena kazna od 12 mjeseci zbog protuzakonitog posredovanja i prevare, a s druge strane su izrečene dvije uslovne kazne.

Albina Sorguč