Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ajna Jusić, koja igra jednu od glavnih uloga u filmu, kaže da je “film jako važan zato što pruža potpuno drugačiju sliku o preživjelim ženama i djeci”.

“Film govori koliko su žene zaista jake, da su uspjele izgraditi život poslije jednog takvog zločina i traume i daje svjetlo na jednu tematiku koja je potpuno zaboravljena i istisnuta, kako iz društva tako i iz političkog sistema“, kaže Jusić, također predsjednica Udruženja “Zaboravljena djeca rata”.

Uz nju u filmu igra i Lejla Damon iz Velike Britanije. Jusić kaže da njih dvije, kao glavne uloge u filmu, smatraju da film može da pomogne drugoj djeci, da ih ohrabri da se bore za svoja prava, da znaju da negdje u svijetu imaju svoje prijatelje sa kojima mogu da se druže i izgrade svoju sigurnu zonu.

“Kroz film se može vidjeti kako odnos između mene i moje majke Sabine, ali i odnos između Lejle i njene majke koja je dala na usvajanje, je zaista toliko čist i toliko divan”, kaže Jusić i dodaje kako se bori protiv stigme da su žene krive za silovanje.

Kako je saopćeno iz Udruženja “Zaboravljena djeca rata“, ovaj film prikazuje priče dvije djevojke sa istom sudbinom, pitanjima i borbom, obje rođene tokom rata.

“Lejla onog dana kada je Ajnina majka preživjela silovanje, a Ajna devet mjeseci kasnije u Sigurnoj kući Medika Zenica. Godinama su živjele jedna bez druge, nisu čak znale ni da postoje negdje u svijetu djeca poput njih. Ajnina sudbina se mijenja u njenoj 15-oj godini kada saznaje kako je došla na svijet, dok se Lejlina sudbina mijenja kroz razvoj u dva trenutka. Prvi put kada u sedmoj godini života saznaje da je usvojena, a drugi put kada, jedanaest godina poslije, kao punoljetna djevojka saznaje da je na svijet došla kao posljedica najvećeg i najstrašnijeg zločina i traume koju jedna žena može preživjeti, kao posljedica silovanja”, navodi se u saopćenju Udruženja.

U filmu je, kažu iz Udruženja, prikazano kako se njihovi životi ujedinjuju u jednom cilju, u potrazi za istinom, boreći se za prava djece poput njih.

(Autor: Ivana Rudeš)

US ambasada

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću