Članak

Čavka: “Neprimjereno da Čampara vodi istragu” (AUDIO)

2. Septembra 2016.14:48
U razgovoru za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), tužilac Tužilaštva BiH Oleg Čavka pojašnjava kako je došlo do krivične istrage protiv njega i kako smatra da u ovom postupku postoji sukob interesa.

Čavka je izjavio da su mu kolege tužioci rekli da je protiv njega pokrenuta istraga zbog pronevjere u službi. Nakon što je utvrđeno da je sporni telefon u Tužilaštvu BiH, tvrdi da mu pokušavaju na teret staviti neko drugo djelo.

Do istrage je došlo nakon što je utvrđeno da je tužilac Čavka nosio kući telefon koji je u okviru jedne istrage oduzet od Anesa Kurbegovića.

On smatra da je neprimjereno da je u istragu protiv njega uključen tužilac Dubravko Čampara, koji je, kako tvrdi, u rodbinskim vezama sa Kurbegovićem. Čampara je, kako je naveo, saslušao već dva svjedoka. Čampara je za BIRN BiH kazao da nije u rodbinskim vezama sa Kurbegovićem. Da li vodi istragu protiv kolege Čavke, nije mogao reći. O eventualnom sukobu interesa nije mogao govoriti ni portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.

Prema Čavki, Kurbegović je krađu telefona prijavio tužiocu Čampari.

“Pošto je supruga Kurbegović Anesa rodica Dubravka Čampare, a koji je prijavio za vrijeme dežure Čampare da se njegov mobitel aktivirao na području Breze, formiran je predmet i oni su radili na tom predmetu, i onda su valjda očekivali da sam ja stvarno ukrao mobitel”, kazao je Čavka.

On tvrdi da je nosio određenu grupu dokaza kući, uključujući i telefon, koji prethodno u Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova (FMUP) nisu mogli otključati.

“Taj telefon je vještačen u FMUP-u, a ministar je Aljoša Čampara (Dubravkov brat), koji je također prvi rođak supruge Anesa Kurbegovića… Telefon je upaljen jednu minutu, ja sam zvaničnom karticom koja je na pretplati pokušao da ga aktiviram, jer FMUP nije uspio da je aktivira. Oni su u nalazu i mišljenju rekli da je taj mobitel zaključan i da ga ne mogu otključati, i onda je meni to bilo interesantno jer znam o ‘iPhoneima’ svašta”, objasnio je Čavka.

On je kazao da je za vrijeme godišnjeg odmora, kada je imao dovoljno vremena, telefon nosio kući jer mu nije mogao pristupiti preko interneta u Tužilaštvu BiH.

“Pokušao sam u svom kućnom kompjuteru, korištenjem aktivne kartice koja je na pretplati, pri čemu ja ništa ne krijem, da aktiviram telefon. Pošto to nije upalilo, nije moglo, kartica je bila u telefonu minutu, izvadio sam je i dan-dva nakon toga telefon vratio. On je uredno u spisu to vrijeme”, naveo je Čavka.

Dodao je da je čak na ceduljici na telefonu bilo napisano “Vratiti Kurbegović Anesu”.

Prema Čavkinim riječima, nakon što su mu u srijedu, 31. avgusta, zatražili da dâ izjavu zbog pronevjere u službi i vidjeli da je telefon u Tužilaštvu, tenzije su se smanjile. Odustali su od planiranog pretresa kuće, ali su zatražli da preda karticu mobilnog koju je koristio.

Čavka je napomenuo da pronevjera znači da je neko nešto ukrao, zadržao za sebe ili prodao, što se u ovom slučaju ne može primijeniti jer je telefon na mjestu.

“Onda kada je nivo splasnuo i vidjeli da nema djela, jer telefon nije ukraden, sad mi kopaju neka druga djela. Međutim, zvanično stoji da sam ukrao telefon i trenutno je na snazi prijedlog disciplinskog tužioca na osnovu onog što je Tužilaštvo njima poslalo”, kazao je Čavka.

On je dodao da je disciplinskom tužiocu poslao izjašnjenje i pozadinu za “sve ovo što sam rekao da se dešava”.

“Poenta je da ljudi kradu milione, istrage se obustavljaju, a Čavka je ukrao telefon koji, kada je nov, vrijedi 600 KM. Ako sam na to spao, ubio bih se”, istakao je Čavka.

Nakon pretresa, kako je naveo, posjetio ga je i glavni tužilac Goran Salihović i rekao mu da smatra “da u svemu tome nema ništa” i “da se ne trebam brinuti i da će ovo završiti na nekom bezveznom disciplinskom postupku”.

Čavka je kazao da najnormalnije radi u Tužilaštvu.

“Čekam šta će odlučiti Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV). Slobodno nek me suspenduju, nemam ništa protiv”, rekao je Čavka.


US Embassy - Logo“Ovaj projekat je omogućila velikodušna podrška američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu ne odražavaju nužno stav Američke ambasade ili Vlade SAD, već isključivo autora.“

Marija Taušan