Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tema konferencije u organizaciji Udruženja “Vaša prava”, Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine te Kraljevine Nizozemske su reformski dokumenti u oblasti pravosuđa, koji su se ranije nalazili na dnevnim redovima zakonodavnih instanci, ali nikada nisu usvojeni, među kojima su Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), Zakon o Sudu te Strategija za reformu sektora pravde BiH.

Izvršni direktor Udruženja “Vaša prava” Emir Prcanović je rekao da u BiH nedostaje ovaj strateški dokument te da je potrebno da se preuzme odgovornost i odgovori na pitanja – “šta smo uradili i šta smo trebali uraditi?”. Objasnio je da predstavnici nevladinog sektora kao članovi radne grupe strateškog okvira u sektoru pravde žele postići kompromis koji bi otkočio ovaj proces.

“Posljedice toga osjećaju, prije svega, građani Bosne i Hercegovine”, kazao je Prcanović.

Obrazložio je da bi strateški okvir, između ostalog, donio beneficije građanima, naročito u onom segmentu koji se odnosi na besplatnu pravnu pomoć.

Ambasador Nizozemske u BiH Henk van den Dool je rekao kako vladavina prava osigurava sistem vrijednosti u kojem niko nije iznad zakona. Ukazao je na to da svako mora biti odgovoran za svoje postupke kako bismo se mogli pozabaviti propustima i boriti se protiv nekažnjivosti.

“Vladavina prava je najvažniji temelj funkcionalne države, funkcionalnog društva. Nažalost, u posljednjih nekoliko godina svjedočili smo padu poštovanja vladavine prava u svijetu i Evropi”, rekao je Van den Dool.

Na panelima su učestvovali predstavnici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, sudije, pravni eksperti, predstavnici organizacija civilnog društva, Direkcije za evropske integracije Vijeća ministara BiH, Delegacije Evropske unije u BiH.

Državni ministar pravde Davor Bunoza je najavio usvajanje Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću uz objašnjenje da još uvijek čekaju da se odrede članovi radne grupe iz entitetskih resornih ministarstava.

“Moj cilj je za mjesec ili dva da se usvoji ovaj zakon”, kazao je Bunoza i objasnio da je ministarstvo predlaže novi zakon na osnovu kostura koji se ranije našao na sjednici državnog Doma naroda.

Bunoza je rekao da je ministarstvo predlagalo ove dokumente i prošle godine, ali da u BiH ne postoji politička volja da se usvoje ovi zakoni, kako je kazao, prioritetni na evropskom putu naše zemlje.

Rukovodilac Odjela za vladavinu prava Delegacije Evropske unije u BiH Alfredo Stripolli rekao je da su pogledi EU vrlo jasni – da zakoni budu u skladu sa evropskim standardima, te standardima Evropske i Venecijanske komisije.

Na najvažnije segmente Zakona o VSTV-u, ali i kritike na amandmane Vijeća na ovaj zakon, iznio je sudija Vrhovnog suda Federacije BiH Goran Nezirović, koji je kazao da je ključno posvetiti pažnju onim segmentima zakona koji se odnose na način izbora članova VSTV-a, sistem ocjenjivanja i sistem odgovornosti.

“To su najvažniji segmetni zakona i tu postoji prostor za unapređenje”, rekao je Nezirović i ukazao na spornost nekih amandmana koje je VSTV uložio na ovaj zakon, o čemu je Detektor ranije pisao, te obrazložio da se to najviše tiče obezbjeđenja etničke i spolne strukture Vijeća.

Direktor Balkanske istraživačke mreže BiH Denis Džidić je nazvao smiješnim pozivanje na užurbanost procesa i obrazloženje da zbog toga civilno društvo ne može biti uključeno u ove procese, jer se, kako je kazao, u BiH ništa nije sporije usvajalo od Zakona o VSTV-u.

Rekao je da je mnogo resursa potrošeno na toliko različitih dokumenata koji su imali skoro pa nikakav značaj, te da je nužno uključiti stručnu i akademsku zajednicu te organizacije koje sistemski rade na poboljšanju ovog procesa.

“Zato nam treba stručna diskusija, a ne užurbanost”, kazao je Džidić.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
    Sud Bosne i Hercegovine ponovio je scenario kao u slučaju Milorada Dodika i sa Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, osumnjičenim za napad na ustavni poredak, te im ukinuo ranje određeni pritvor i odredio mjere povremenog javljanja jednom u 14 dana.
    Predsjednik VSTV-a bio upoznat s pregovorima s Dodikom
    Sanin Bogunić, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, u obraćanju medijima je kazao kako je prije mjesec dana dobio informaciju o mogućnosti predaje Milorada Dodika, ali da nije učestvovao u dogovaranju uslova.
    Osman Mehmedagić: Dvostruki sistem diploma