Iz Tužilaštva je saopćeno da tim tužilaca iz Mostara i Konjica, s pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova HNK-a i policijskim stanicama Konjic i Jablanica, “stručno i na profesionalan način poduzima sve zakonom propisane mjere i radnje iz svoje nadležnosti, s posebnim akcentom na prirodnu elementarnu nepogodu i na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora”.
Navode da je, nakon što je obavljen uviđaj i obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno da je smrt kod većine nastupila usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem.
“Po naredbi suda, a pod nadzorom Tužilaštva HNK-a, istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva privrede HNK-a, a koja se odnosi na firmu ‘Sani’ d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom”, kažu u saopćenju.
Navode da je izuzeta određena poslovna dokumentacija iz firme “Sani” d.o.o. Jablanica i u toku je njena analiza.
Naređena su brojna vještačenja i to po vještacima rudarske i geodetske struke, te se prikupljaju podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za koje se ukaže potreba, kažu iz Tužilaštva.
“Naloženo je i izvršeno 3D skeniranje terena sa ‘Lidarom’ iz zraka na širem području Donje Jablanice, s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njezine masivnosti, te utjecaja na razorne posljedice, odnosno tragediju. Ovaj snimak će biti korišten za daljnja vještačenja po vještaku geološke struke”, saopćeno je.
Saslušan je određeni broj osoba u svojstvu svjedoka, a Tužilaštvo je predmet formiralo 7. oktobra.
“U ovoj fazi kaznenog postupka, imajući u vidu obim i složenost predmeta, a dok još traju predistražne radnje i provjere, nismo u mogućnosti iznositi više informacija i zaključaka o uzroku i svim okolnostima događaja-tragedije”, navode u saopćenju.
Prema posljednjim informacijama Štaba Civilne zaštite i MUP-a HNK-a, broj smrtno stradalih ljudi u razornim poplavama, bujicama i klizištima je 19.