Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz dva nezvanična izvora Detektoru je potvrđeno da su poslali izvještaj o krivičnim djelima “sprečavanje službene osobe u vršenju službene radnje i pomoć učiniocu nakon počinjenja krivičnog djela”.

SIPA je, kako je potvrđeno Detektoru, obavijestila Državno tužilaštvo i Sud da hapšenje Milorada Dodika u administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu nije obavljeno jer su se “tome usprotivili prijetnjom upotrebe sile pripadnici MUP-a RS-a”.

U pokušaju hapšenja Dodika učestvovalo je šest inspektora SIPA-e, a SIPA je identifikovala osobe koje su spriječile hapšenje Dodika.

Iz Tužilaštva i Suda Detektoru nisu odgovorili na upit. Ni iz SIPA-e nisu zvanično odgovorili na upit.

Nakon što je posjetio Šekoviće gdje je razgovarao o projektu istočne gasne interkonekcije, Milorad Dodik je u srijedu došao u Istočno Sarajevo u zgradu Vlade udaljenu cestom nepuna dva kilometra od sjedišta SIPA-e, gdje je imao sastanak, nakon kojeg je održana i konferencija za medije.

Dok su snimatelji bilježili inserte sastanka, vozila SIPA-e su došla pred zgradu Vlade, te napustila ovo područje nakon nekoliko minuta.

“Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA-e bili u administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi krivičnog djela ‘neizvršavanje odluke Ustavnog suda’. Pokušali smo realizovati naredbu, ali su pripadnici SIPA-e spriječeni od strane MUP-a”, rekla je za Detektor Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e.

Darko Ćulum, koji je još uvijek zvanično direktor SIPA-e, za Detektor je rekao da on “nema ništa s ovim, niti da zna ko ima”.

Prije više od mjesec dana za Dodikom i premijerom RS-a Radovanom Viškovićem, te predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem je raspisana potjernica.

Ranije im je Sud BiH odredio pritvor nakon što su odbili da se pojave na saslušanju u Tužilaštvu BiH, kad je protiv njih pokrenuta istraga zbog rušenja ustavnog poretka.

Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.

    Najčitanije
    Saznajte više
    U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
    U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
    Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
    Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
    Naredne sedmice počinje WARM festival
    Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima