Utorak, 15 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Safet Bibić. Foto: BIRN BiH

Almir Bibić, branilac drugooptuženog Bibića, tokom iznošenja završne riječi kazao je da je njegov branjenik uhapšen 26. augusta 2016. te sutradan saslušan u službenim prostorijama. On je dodao da tom prilikom optuženom nije saopšten činjenični supstrat i šta mu se stavlja na teret te da Tužilaštvo Kantona Sarajevo nije bilo donijelo naredbu o provođenju istrage.

Na taj način je prekršen Zakon o krivičnom postupku (ZKP) i počinjena povreda prava na pravičan postupak, kazao je branilac Bibić. On je dodao da je Tužilaštvo zajedno sa službenicima Federalne uprave policije (FUP) pretresalo telefone osobama koje su stupale u kontakt sa optuženima te da niko od Odbrana nije bio prisutan prilikom pretresa, dodavši da takvi dokazi ne mogu biti zakoniti.

Pred Općinskim sudom u Sarajevu je postavio pitanje: “Zašto Tužilaštvo selektivno vodi istragu protiv određenih ljudi, dok drugi u startu budu amnestirani?”, dodavši da je Tužilaštvo paušalno davalo imunitete svjedocima.

“Smatramo da Tužilaštvo nije u dovoljnoj mjeri dokazalo osnovanost optužnice”, kazao je branilac Bibić, predloživši da Sud njegovog branjenika oslobodi po svim tačkama optužnice.

Osvrćući se na tačke optužnice, Odbrana Senada Trake je rekla da u svim tačkama, osim u tački sedam, ne postoji opis djela iz kojeg proizilaze zakonska obilježja krivičnog djela. Branilac Senad Pizović je kazao da je suština pojedinih tačaka optužnice u “prenosu informacije”, što se ne može okarakterisati kao krivično djelo.

“Neka Tužilaštvo nađe ijedan dokaz da je zaista posredovao i primio novac. Stavlja mu se na teret i krivično djelo ‘udruživanje radi činjenja krivičnih djela’ bez da je izveden ijedan dokaz za to”, kazao je Pizović, dodavši da je ovo prvi slučaj da postoji trostruko više lica sa imunitetom od optuženih, te da su se svi svjedoci inkriminirali, a da im je tek poslije davan imunitet.

Pizović je naveo da je saslušan 91 svjedok tokom pretresa, a da se samo par svjedoka odnosi na inkriminaciju njegovog branjenika.

“Smatram da Tužilaštvo nije van svake razumne sumnje dokazalo šta se mom branjeniku stavlja na teret”, kazao je Pizović, predloživši da se Trako oslobodi po svim tačkama optužnice.

Emir Potogija, branilac Nedžada Trake, rekao je da se od 91 saslušanog svjedoka, samo tri odnose na ovog optuženog te da Tužilaštvo nije dovelo u vezu njegovog branjenika sa navodnim zapošljavanjem. On je dodao da se Odbrana pridružuje prigovorima zakonitosti dokaza koje su iznijele Odbrane prije njega.

“Tužilaštvo od početka nema nikakav dokaz niti indiciju da je Nedžad Trako učinio bilo šta. Od 91 svjedoka, nikada niko nije spomenuo da mu je od Nedžada Trake ponuđeno bilo šta što predstavlja obilježje krivičnog djela”, kazao je Potogija, dodavši da Sud može donijeti samo presudu kojom se Trako oslobađa optužbe.

Amir Zukić, Safet Bibić, Senad i Nedžad Trako, Ramiz Karavdić, Esed Džananović i Asim Sarajlić su optuženi za nezakonito posredovanje pri zapošljavanju, zloupotrebu položaja i primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.

Nastavak iznošenja završnih riječi Odbrana zakazan je za 6. juni.

 

Najčitanije
Saznajte više
Schmidt nakon sjednice PIC-a poslao poruke podrške Daytonu i suverenitetu BiH
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira sjednicom u Potočarima potvrđuje opredijeljenost međunarodne zajednice za pružanje podrške Dejtonskom sporazumu, zaključak je visokog predstavnika Christiana Schmidta nakon održanog sastanka u Memorijalnom centru Srebrenica.
Zijad Mutap
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM
Nakon što je pravosnažno oslobođen optužbe za prikrivanje dokaza o načinu stradanja Dženana Memića u februaru 2016. godine, Zijad Mutap je tužio Bosnu i Hercegovinu za naknadu štete za vrijeme provedeno u pritvoru.