Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je pojašnjeno u dopisu iz Kantonalnog tužilaštva Travnik, Rajić je osumnjičen za posredovanje u “sređivanju” poticaja preko Stipe Šakića vlasnicima firmi iz Viteza i Travnika. Navodno su firme koje su dobile prvu ratu poticaja pola novca vratile Lijanoviću, rečeno je u sudnici.

Mladen Ivanković Lijanović, brat optuženog Jerka, koji je na ovo ročište bio pozvan kao svjedok Odbrane, nije se pojavio u sudnici.

Optužnica tereti Jerka Ivankovića Lijanovića, Suada Čamdžića, Merseda Šerifovića i Stipu Šakića za zloupotrebe položaja i ovlaštenja u vezi sa nezakonitostima prilikom dodjele podsticaja poljoprivrednicima na području Tuzle i Federacije BiH u periodu od 2011. do kraja 2014. godine.

U ovom predmetu Optužba je ranije zaključila sporazum o priznanju krivnje sa Edinom Ajanovićem, bivšim ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Tuzlanskog kantona.

Sporazum je prihvatio Kantonalni sud Tuzla te je donio osuđujuću presudu i izrekao Ajanoviću kaznu zatvora u trajanju od jedne godine.

Sud je kao materijalne dokaze na ovom ročištu po službenoj dužnosti u spis uveo službene zabilješke Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Federacije BiH, te pravilnike o uslovima i načinu dodjele poticaja.

Na zahtjev Suda u Tuzli, u dokaze su uvrštene i službene zabilješke članova komisije koja je odlučivala o dodjeli poticaja u periodu kada je Jerko Ivanković Lijanović bio ministar.

U službenim zabilješkama je navedeno da je Lijanović na pitanja jednog od članova komisije kako će se dijeliti novac jer ima previše zahtjeva, odgovorio – “metodom slučajnog odabira”.

Također, svojim saradnicima iz perioda kada je bio ministar kazao je da rade po njegovim uputama, stoji u zabilješkama koje je Sud uvrstio u dokaze.

Kantonalni sud u Tuzli tražio je od firme “Voćar” iz Visokog također da dostavi određenu dokumentaciju, koja do današnjeg ročišta nije stigla na adresu Suda. Prema optužnici, “Voćar” je, nakon isplaćenog poticaja, optuženima vratio 200.000 KM.

Nastavak suđenja planiran je 23. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi