Maltretiranje ostavilo posljedice
Vjetakinja neuropsihijatrijske struke Zorica Lazareviæ je zakljuèila da sedmorica oteæenih imaju posljedice na psihièko i fizièko stanje zbog nehumanih uvjeta u kojima su bili tokom zarobljenitva.
Oteæeni su tokom intevjua koji sam obavila sa njima naveli da su tokom boravka u zarobljenitvu u Cazinu i Bihaæu, kao i prilikom vonje autobusom na razmjenu, fizièki maltretirani, da su tuèeni palicama i nogama, da su im oèi bile vezane bijelim povezima, da su tjerani da pjevaju nacionalistièke pjesme i usklikuju nacionalistièke parole…, kazala je Lazareviæ.
Kao posljedica svega, kako je navela, nastali su razni oblici duevnih oboljenja i anksiozno-depresivnih i posttraumatskih poremeæaja.
Na iskaz vjetakinje, Odbrane svih pet optuenih uloile su prigovor, smatrajuæi da se vjetaèenje ne odnosi na konkretan predmetni dogaðaj i djelo za koje se terete njihovi branjenici.
Optueni Husein Begiæ, Safet Kovaèeviæ, Muhamed Anadolac, Abid Ljubijankiæ i Sabahudin Hafuriæ se terete da su 11. marta 1995. godine poèinili zloèin nad ratnim zarobljenicima, pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS), tokom sprovoðenja 31 ratnog zarobljenika.
Kovaèeviæ, Anadolac, Ljubijankiæ i Hafuriæ su, prema optunici, zajedno s drugim pripadnicima Vojne policije, tokom vonje zarobljenike tukli policijskim palicama, kundacima puaka, rukama i nogama, tjerajuæi ih da, izmeðu ostalih, pjevaju i pjesmu Bosno moja.
Kako se navodi, Begiæ je bio komandir voda u Drugoj èeti Petog bataljona Vojne policije, dok su Kovaèeviæ, Anadolac, Ljubijankiæ i Hafuriæ bili vojni policajci.
Tuilatvo je odustalo od svjedoèenja Jove Reljiæa i Maleeviæ Sinie i ulaganjem materijalnih dokaza zavrilo sa planiranim dokazima.
Nastavak suðenja zakazan je za 16. maj.