Utorak, 4 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Američki mediji javljaju da je pred sudom u Salt Lake Cityju okončan još jedan proces protiv državljanina BiH optuženog za davanje lažnih podataka imigracionim vlastima.

Milenko Stjepanović (56) izjasnio se da se osjeća krivim prema navodima optužnice o davanju lažnih podataka. Stjepanović je priznao da je imigracionim vlastima u SAD-u rekao da je služio Jugoslovensku narodnu armiju (JNA) od 1969. do 1970, ali je prešutio da je bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS) u toku rata u BiH.

Pojavivši se pred sudom u Salt Lake Cityju, Stjepanović je priznao da je bio vojnik VRS-a te da je učestvovao u akciji koja se odvijala u julu 1995. godine na području Srebrenice.

Stjepanović je jedan od petorice bosanskih Srba koji žive na teritoriji Salt Lake Cityja i koji su 2006. godine uhapšeni i optuženi za davanje lažnih podataka imigracionim vlastima. Svi su se prijavili za izbjeglički status, ali nisu prijavili da su bili pripadnici VRS-a.

Federalni tužilac je tamošnjim medijima rekao da je pod istragom bila i Stjepanovićeva supruga, ali je utvrđeno da je ona pri VRS-u radila kao kuharica, te su optužbe odbačene.

Mediji u Salt Lake Cityju pišu da je izvjesni Branko Ristić, također optužen za davanje lažnih podataka, pristao svjedočiti pred Tribunalom u Haagu o onome što zna u vezi sa Srebrenicom, te će mu, kao protuusluga, biti omogućeno da se ponovo prijavi za američku boravišnu vizu.

Zbog priznanja krivice, tužilaštvo u Salt Lake Cityju je pristalo dati preporuku za Stjepanovića da ne služi zatvorsku kaznu, nego da bude deportovan u Srbiju.

U toku 2005. i 2006. godine, u nekoliko akcija širom SAD-a uhapšeno je više od 50 osoba porijeklom iz BiH pod sumnjom da su dale lažne podatke tamošnjim imigracionim vlastima.

Od decembra 2004. godine u SAD-u je na snazi Anti-Atrocity Alien Deportation Act koji omogućava istragu i hapšenje naturalizovanih građana Amerike osumnjičenih za zločine koje su počinili prije dolaska u ovu zemlju. Prije hapšenja osoba osumnjičenih za zločine u BiH, američke vlasti su slično postupale samo u slučajevima osoba osumnjičenih za zločine počinjene za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ministar Forto podržava projekat Južne interkonekcije, a ističe da nije ni protiv Istočne
Državni ministar Edin Forto kazao je pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije da podržava projekat Južne interkonekcije, ali da njegovo ministarstvo nije nadležno iako imaju sistematizirano radno mjesto u odsjeku za cjevovodni transport.
Potvrđena optužnica za zločine u Orašju
Kantonalni sud u Odžaku potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Posavskog kantona protiv 12 osoba za ratni zločin nad civilnim stanovništvom u prostorijama Osnovne škole u Donjoj Mahali, na području Orašja.
Radovan Karadžić prebačen u ambulantni dio zatvora
Četiri i po godine zatvora za planiranje terorističkog napada
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović