Članak

Uspješna ekspanzija u trinaestoj godini rada BIRN-a BiH

31. Decembra 2018.10:00
Trinaestu godinu rada Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) obilježila je nagrada za najbolju istraživačku priču o korupciji, puštanje prve baze podataka o kupovini službenih automobila, kao i kontinuirano izvještavanje o ratnim zločinima, radikalizaciji, organiziranom kriminalu i problemima u pravosuđu.

Istraživanje pod nazivom “Djeca čekaju na sigurne golove zbog greške u slovima” – koje je napisao Semir Mujkić – ovog ljeta dobilo je nagradu Antikorupcijske mreže ACCOUNT, kao najbolji članak u oblasti multimedije.

Tokom godine objavljeno je nekoliko tekstova o problemima u kupovini sigurnosnih golova u BiH, kojima je dokazano da su sigurnosni certifikati korišteni za kupovinu bili falsificirani.

Tokom godine na stranici BIRN-a BiH objavljeno je ukupno 1.957 vijesti, analiza i istraživanja. Portal detektor.ba zabilježio je više od 750.000 posjeta, a istraživanja i vijesti su republikovani u drugim medijima ukupno 8.585 puta.

Početkom jula ove godine BIRN BiH je objavio Bazu službenih automobila institucija i javnih kompanija u BiH, koja je pokazala da je tokom godine potrošeno više od 34 miliona maraka za kupovinu vozila.

Novinari BIRN-a BiH nastavili su i ove godine pratiti sva suđenja za ratne zločine, kao i terorizam na državnom nivou, te veliki broj predmeta za korupciju kako pred Sudom BiH, tako i pred sudovima u Banjoj Luci, Sarajevu, Bihaću i Tuzli.

Bakira Hasečić iz Udruženja “Žena – žrtva rata” je kazala da redovno prati rad BIRN-a BiH, koji prema njenim riječima profesionalno prati i izvještava sa suđenja pred Sudom BiH.

“Meni je drago što vi radite jako profesionalno, transparentno, što znači da svaki izvještaj sa suda izvještavate onakav kakav jeste, bez ikakvog uvijanja, dodavanja bilo kakve riječi da bi bili na nečijoj strani, jer u pitanju je žrtva. Znajući da je žrtva-žrtva, da je ratni zločinac-ratni zločinac”, dodala je Hasečić.

BIRN BiH je tokom 2018. godine producirao 12 mjesečnih emisija TV Justice, među kojima je i priča o Dini Pečenkoviću, koji je dovezao Mevlida Jašarevića u Sarajevo, na dan kada je počinjen teroristički akt. Na YouTube kanalu ova emisija do sada ima više od 50 hiljada pregleda.

Koncem godine objavljeno je i veliko istraživanje o Strategiji za borbu protiv terorizma, koje je pokazalo da bosanskohercegovačke vlasti nisu izdvojile sredstva za borbu protiv radikalizacije i terorizma, oslanjajući se na donatorska sredstva u razvoju preventivnih programa.

TV emisije o terorizmu, migrantima i pravosuđu
U jubilarnoj 100. emisiji TV Justicea govorili smo o zatvorenosti pravosudnih institucija prema medijima i o tome kako sudovi i tužilaštva internim aktima ograničavaju pristup procesima.

Nina Kisić je istakla da za nju kao advokata BIRN BiH predstavlja jedinstven izvor informacija o suđenjima koja se odvijaju u BiH.

“Obično je BIRN prvi izvor informacija kojim se uopšte obratim prije nego što krenem dalje tražiti, kada su mi potrebne informacije o svjedočenjima, događajima ili optužnicama”, izjavila je Kisić.

Jedna emisija TV Justicea bila je posvećena i iskustvima migranata i izbjeglica koji su ove godine došli u BiH. Od septembra ove godine BIRN BiH je počeo objavljivati serijal tekstova #BosanskaRuta koji je nastao uz podršku Programa osnaživanja neovisnih medija (IMEP). Do sada je objavljeno oko 13 priča o životu izbjeglica u Bosni i Hercegovini.

U saradnji s Transparency Internationalom, novinari BIRN-a BiH uradili su nekoliko tekstova o problemima i nepravilnostima u vezi s finansiranjem političkih stranaka, a pred izbore je objavljeno nekoliko analiza koje su ukazale na nedostatak jasnih planova stranaka.

Tokom ove godine BIRN BiH je organizovao dvije velike konferencije – “Mediji i vladavina prava” i “Tranzicijska pravda nakon zatvaranja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ)”.

Između ostalog, zaključeno je da je u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Kosovu prisutna određena vrsta instrumentalizacije pri izvještavanju o korupciji i organizovanom kriminalu, kao i da politiku treba koristiti kako bi se otkrila sudbina nestalih osoba u regionu, a ne za politizaciju procesa traganja za nestalima.

BIRN BiH je u okviru programa “Suočavanje s prošlošću” na 24. Sarajevo Film Festivalu predstavio priču o dječaku koji je ostavljen nakon što je njegova majka preživjela srebrenički genocid.

Ova priča jedna je od pet izabranih za predstavljanja u ovogodišnjem programu “Suočavanje s prošlošću”, koji se realizira uz podršku fondacije Robert Bosch Stiftung.

Tokom godine ostvarena je i saradnja s programom Glasa Amerike, za čiju su emisiju novinari BIRN-a BiH uradili nekoliko priloga o sistematskoj korupciji, javnim nabavkama, kao i kršenju ljudskih prava djece s posebnim potrebama i LGBTQ osoba.

Ove godine BIRN BiH je na stranici detektor.ba imao dva live bloga kada su se iz minute u minutu mogle pročitati najnovije informacije u vezi s presudom Vojislavu Šešelju pred Mehanizmom za međunarodne krivične tribunale, kao i drugostepenom presudom Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću pred Državnim sudom.

Rad BIRN-a BiH u 2018. godini podržala je Vlada Kraljevine Holandije kroz sredstva MATRA programa, SIDA – Švedska agencija za međunarodni razvoj, Američka ambasada u Sarajevu, National Endowment for Democracy, Njemačka ambasada u Beogradu, Robert Bosch Stiftung i Evropska komisija.

    Emina Dizdarević Tahmiščija