Članak

Sudski spor odgađa završetak gradnje državnog zatvora

23. Novembra 2016.12:24
Sudski spor koji je pokrenuo planirani izvođač radova pomjerio je završetak izgradnje dugo očekivanog državnog zatvora za proljeće iduće godine.

Završetak radova na izgradnji državnog zatvora maksimalne sigurnosti ponovo je odgođen zbog sudskog spora, što će rezultirati ukupnim gubitkom preko milion konvertibilnih maraka (KM).

Pravne nesuglasice počele su ovog ljeta, kada je potencijalni izvođač elektroinstalacijskih radova “Galeb Internacional” tužio špansko-češki konzorcij OHL ŽS, koji je dobio tender za izgradnju zatvora.

Tužba pred Okružnim privrednim sudom u Istočnom Sarajevu je pokrenuta u julu ove godine jer je OHL ŽS u dokumentaciji koju je priložio kada je dobio tender za izgradnju zatvora, naveo da će “Galeb Internacional” biti zadužen za električne radove, da bi nakon početka gradnje taj posao dao drugoj firmi.

Iz “Galeba” kažu da je OHL ŽS dobio posao izgradnje zatvora zahvaljujući njihovim dozvolama i dokumentaciji, da bi kasnije promijenio izvođača iako je “sve bilo planirano i dogovoreno”. Tužba je u iznosu oko 3,5 miliona KM.

U konzorciju OHL ŽS osporavaju ove tvrdnje, pojašnjavajući da je “Galeb Internacional” bio samo “jedan od mogućih izvođača radova”.

“Oni nisu bili potvrđeni izvođač radova jer nisu imali pisani ugovor, u skladu s zakonom”, navode iz špansko-češkog konzorcija.

Nakon što je “Galeb” podnio tužbu, Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu je naredio da se obustave svi električni radovi na terenu. Ta mjera je bila na snazi oko tri mjeseca, do kraja septembra ove godine, a prema riječima direktora Jedinice za implementaciju izgradnje zatvora Zorana Bašića, koštala je projekat skoro 15.000 KM dnevno.

“Ova privremena mjera je trebala trajati samo dva do tri dana do narednog saslušanja, ali, nažalost, iz nekog razloga ova je mjera trajala više od tri mjeseca”, kaže Bašić.

Iako se odluka odnosi samo na električne radove, Bašić pojašnjava da su i drugi radovi trpjeli jer su ovisili o uvođenju struje.

“Nažalost, ovo se desilo tokom tri mjeseca koja su najpogodnija za gradnju – jula, avgusta i septembra”, dodao je Bašić.

Problemi s depozitom

Iako je Okružni privredni sud krajem septembra izmijenio odluku, prošlog mjeseca je donio novu, kojom nalaže OHL ŽS-u da uplati depozit u iznosu od 1,8 miliona KM do razrješenja spora.

U špansko-češkom konzorciju navode da bi plaćanje sigurnosnog depozita rezultiralo povećanjem ukupne cijene projekta izgradnje zatvora jer bi firma morala osigurati finansiranje iz drugih, skupljih izvora, što nije planirano.

U odluci Okružnog privrednog suda se navodi da ukoliko OHL ŽS ne priloži depozit, Ministarstvo pravde BiH će morati osigurati novac.

Zoran Bašić napominje da je ova sudska odluka “nevjerovatna” s obzirom da Ministarstvo pravde nije stranka u pomenutom slučaju.

“To nema smisla. Pravno je potpuno pogrešno”, kaže Bašić.

Ministarstvo pravde i OHL ŽS su prošle sedmice uložili žalbe Privrednom sudu u Banjaluci na odluku o depozitu.

Plan za izgradnju zatvora, čiji je ukupni budžet skoro 40 miliona eura, uključujući i obuku osoblja, prvobitno je koncipiran 2006. godine, ali je nailazio na čitav niz prepreka. Izgradnja je počela 2014. godine, a finansirana je iz zajmova Razvojne banke Vijeća Evrope, grantova Evropske unije i stranih vlada, te bh. budžetskih sredstava.

Vanjski radovi na zgradama, u kojima će biti smješteno 350 zatvorenika, završeni su, a preostaje još obavljanje unutrašnjih radova.

Bašić kaže kako je projekat konačno “napredovao savršeno” sve do zadnje prepreke sa tužbom koja se odnosi na električne radove, te da je bio na putu da bude završen do kraja ove godine.

Očekivani datum završetka zatvora, prema Bašiću, pomjerio se na proljeće 2017. godine.

“Nakon pauze u gradnji, vi ne možete odmah početi – morate prvo ponovo organizovati gradilište. Dolazi zima, a efikasnost radova u februaru je mnogo manja nego, na primjer, u julu”, objašnjava Bašić.

Projekat izgradnje zatvora na državnom nivou pokrenut je radi rasterećenja pretrpanih zatvorskih kapaciteta u zemlji.

Balkanska istraživačka mreža je 2013. godine izvijestio da su kapaciteti zatvora u BiH dovoljni za 2.000 osoba, a u zemlji je ukupno 2.600 zatvorenika, koji su raspoređeni u 15 ustanova.

Tokom proteklih nekoliko godina mediji su izvještavali da stotine kriminalaca čeka na mjesta u zatvorima gdje bi odslužili svoje kazne.

Očekuje se da će novi zatvor, u koji će biti smješteni ratni zločinci i osuđenici za organizovani kriminal, smanjiti rizik od bijega, kao i osigurati pridržavanje standarda Vijeća Evrope o humanim zatvorima, što je jedan od uslova u vezi s kreditima za ovaj projekat.

Urednik Detektor