Članak

Istraživanje o nedovoljnom korištenju finansijskih istraga u krivičnom postupku

28. Oktobra 2019.18:01
Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu izgradio je model za istraživanje zašto se finansijske istrage sa različitim metodama ne mogu kvalitetno koristiti u krivičnom postupku, i rezultati ovog projekta – koji je u završnoj fazi – trebali bi unaprijediti efikasnost krivičnih istraga koruptivnih krivičnih djela.

Iz Fakulteta objašnjavaju da je u završnoj fazi istraživanje u čijem fokusu je unapređenje efikasnosti krivičnih istraga koruptivnih krivičnih djela kroz dosljednu upotrebu finansijske istrage kao integralnog dijela krivične istrage.

Profesor Jasmin Ahić za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kaže kako je osnovni cilj projekta “Upotreba finansijskih istraga u rješavanju koruptivnih krivičnih djela” bio istražiti zašto se u predmetima korupcije finansijska istraga malo koristi kao segment i metoda u samom istraživanju korupcije.

Kako pojašnjava, neka istraživanja su u prethodnih nekoliko godina pokazivala da se finansijska i druge finansijske istrage sa različitim metodama ne mogu kvalitetno koristiti u samom krivičnom postupku.

“Iz tog razloga smo kreirali sam hipotetički okvir u kojem bismo vidjeli zašto je to tako ako je to tako, provjerili da li je to tako, i onda došli do rješenja, odnosno zaključaka zašto je to tako. Ono što smo primijetili jeste da su se, u većini slučajeva, finansijske istrage u krivičnim djelima koruptivnog karaktera koristile samo u ovom segmentu koji se odnosi na oduzimanje imovine stečene krivičnim djelima, a oni imaju mnogo veći segment u samom i cjelokupnom istraživanju u širem dijapazonu dokazivanja kad su u pitanju finansijske istrage u koruptivnim djelima”, kaže Ahić.

Generalni ciljevi projekta su da se ostvari unapređenje kapaciteta organa krivičnog gonjenja, odnosno njihove učinkovitosti u otkrivanju i dokazivanju koruptivnih krivičnih djela posredstvom finansijske istrage kao ključnog dijela istraživanja ovih krivičnih djela te da se posredno doprinese povećanju kredibiliteta sistema krivičnog pravosuđa u borbi protiv korupcije u Bosni i Hercegovini.

Rezultati do kojih se došlo provođenjem projektnih aktivnosti mogu se upotrijebiti za razvoj kapaciteta organa krivičnog gonjenja i u tom slučaju će neposredno koristiti tijelima u sistemu krivičnog pravosuđa, odnosno tužiteljima i kriminalističkim istražiteljima u njihovom radu, objašnjava Ahić.

Projekat koji se provodi od kraja 2018., prema Ahiću, trebao bi biti završen krajem novembra ove godine, a u decembru bi trebali biti prezentovani rezultati istraživanja, te preporuke i zaključci.

Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije provodi ovaj projekat uz finansijsku podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.

    Lamija Grebo