Članak

Dan bijelih traka: Sjećanje na 102 pupoljka

This post is also available in: English

Međunarodni dan bijelih traka, 31. maj, u gradovima širom BiH obilježen je mirnim šetnjama i performansima kojima je odata počast Prijedorčanima ubijenim 1992. godine.

U Prijedoru je Dan bijelih traka obilježen mirnom šetnjom kolone od više od 1.000 osoba koje su nosile trake oko ruku, kao i 102 bijele ruže s imenima djece ubijene u ovom gradu u ljeto 1992. godine.

Edin Ramulić iz Udruženja Prijedorčanki “Izvor”, jedan od organizatora ove šetnje, kazao je da je ovogodišnja komemoracija posvećena stradanju djece u ratu u Prijedoru i nedozvoljavanju lokalnih gradskih vlasti da se izgradi spomenik ovoj djeci.

“Dok ne ostvarimo cilj, mi nećemo odustati od izgradnje spomenika (…) Ono što želimo jeste da Dan bijelih traka ima univerzalnu priču. Želimo da svi oni kojima je uskraćeno bilo kakvo pravo da se danas osjete kao neko ko uzima stvar u svoje ruke, da na aktivan način radi na promjeni stanja u svojoj zajednici”, rekao je Ramulić.

Dan bijelih traka obilježava se svakog 31. maja, u sjećanje na dan kada su prije 24 godine Prijedorčani morali okačiti bijele trake i čaršafe kako bi mogli biti raspoznati kao nesrpsko stanovništvo. Tokom rata, Prijedorčani nesrpske nacionalnosti su ubijani, maltretirani, izgladnjivani i zatvarani u različite logore, među kojima su Trnopolje, Omarska i Manjača.

Jedna od bivših logorašica Nusreta Sivac kazala je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da svake godine teško proživljava 31. maj.

“Svake godine je sve teže… Cijeli ovaj period proljeća i ljeta, to su dani tuge… Vrijeme ne liječi rane, jer smo izrevoltirani što nam se ne odobri izgradnja spomenika ubijenoj djeci”, rekla je Sivac.

Dan bijelih traka obilježilo je udruženje “Anti-Dayton” u Sarajevu, gdje je, u saradnji sa sarajevskom Osnovnom školom “Fatima Gunić”, pripremljen simboličan performans ispred Katedrale.

Ispred sarajevske Katedrale su postavljene 52 školske klupe i 102 stolice, na kojima su učenici škole zauzeli svoja mjesta. Nakon školskog zvona, učiteljica je započela prozivanje imena 102 ubijene djece Prijedora. Nakon toga, učenici su jedno po jedno napuštali školsku klupu, te stali sa strane.

“Želimo da prikažemo sliku kako izgleda 102 djece, jer ne želimo da se ‘ispiramo’ brojevima. To su bila nedužna djeca i želimo da doživite sliku 102 djece ispred sebe. Zar je moguće da neko stane ispred njih i puca, bez ikakvog povoda. Ovaj čas će se završiti, a klupe će ostati prazne kao 1992. godine”, kazao je Nihad Aličković, organizator performansa.

Direktor Osnovne škole “Fatima Gunić” Hajrudin Ćuprija je rekao da škola ima poseban senzibilitet prema ovom događaju, jer i oni obilježavaju godišnjicu ubistva njihova tri učenika i učiteljice Fatime Gunić, koja je rođena u Prijedoru.

“Fatima Gunić je učila sarajevsku djecu i dala svoj život na času, držeći kredu u ruci, a učenici olovke (…) Ta 102 pupoljka, da nisu ubijena i da su im zločinci dozvolili da procvatu, danas bi bilo doktori, profesori, sportisti… Narod koji zaboravi svoju prošlost mora se obnoviti. Mi svoju djecu učimo da ne budu ponavljači”, kazao je Ćuprija.

Dan bijelih traka obilježen je u gradovima širom BiH i svijeta.

Prema pisanju medija, na obilježavanju u Banjoj Luci došlo je do manjeg verbalnog incidenta, kada je jedan od prolaznika dobacivao pogrdne riječi aktivistima koji su dijelili letke.

Emina Dizdarević Tahmiščija


This post is also available in: English