Članak

Članovi VSTV-a pozvani da daju kolektivnu ostavku

19. Juna 2019.12:06
Član Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Goran Nezirović zatražio je da svi članovi ove institucije podnesu ostavke zbog “niskog povjerenja javnosti u pravosuđe”.

Na sjednici VSTV-a, predsjednik ove institucije Milan Tegeltija je rekao da bi podnio ostavku kada bi mislio da je Vijeće narušilo svoj integritet. Potpredsjednice Ružica Jukić i Jadranka Lokmić-Misirača također su odbile dati ostavke.

Jukić je kazala da nema razloga da podnosi ostavku, ali da smatra da Nezirović ima. Lokmić-Misirača je pitala Nezirovića za šta je konkretno ona odgovorna, navodeći da je spremna na kolektivnu ostavku.

Na prijedlog Selima Karamehića, članovi Vijeća su ponovo razmatrali svoje zaključke iznesene na prethodnoj sjednici. Na toj sjednici su dali podršku i povjerenje Tegeltiji – da obavlja dužnost predsjednika nakon članka istraživačkog portala Žurnal u kojem je dovođen u vezu s neprimjerenim kontaktima sa Nerminom Aleševićem.

Karamehić je kazao da je pozvao na ovo razmatranje zato što su se zaključci Vijeća pogrešno tumačili.

Slavo Lakić, član Vijeća, rekao je da je na prošloj sjednici imao rezervu da pričaju o stvarima bez da se pripremi materijal i da nije glasao o odgovornosti ili neodgovornosti Tegeltije. Napomenuo je da se snimak pojavio tek nakon što su usvojeni zaključci Vijeća.

Nezirović je kazao da ostaje kod svake svoje riječi izrečene na prošloj sjednici, ali je dodao da nije znao za snimak. On se osvrnuo na zaključke Vijeća za implementaciju mira i dodao da poziva članove na kolektivnu ostavku.

“Šta god da uradimo, ne postoji šansa da ovaj saziv Vijeća povrati povjerenje u rad pravosuđa i da sprovedemo reforme”, rekao je Nezirović.
Milan Tegeltija je kazao da ne dijeli ovo mišljenje, već smatra da se vodi orkestrirana kampanja i da će prestati kada se stvari razjasne.

“Neko drugi radio je smišljeno, orkestrirano i tendenciozno radi preuzimanja kontrole nad pravosuđem”, rekao je Tegeltija.

Prije pet dana, Drugostepena disciplinska komisija donijela je odluku kojom se odbija kao neosnovana žalba Ureda disciplinskog tužioca na odluku u slučaju protiv predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije.

Ovime je potvrđena odluka Prvostepene disciplinske komisije kojom je odbačena tužba i zahtjev za suspenziju.

Ured disciplinskog tužioca podigao je tužbu protiv Tegeltije zbog prekršaja propisanog Zakonom o VSTV-u, odnosno “ponašanja koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet sudstva”.

Osim tužbe, bilo je zatraženo i njegovo udaljavanje s dužnosti do okončanja disciplinskog postupka.

Zaduženi su članovi koji će do petka predložiti odgovor na pismo OSCE-a, Ambasade SAD-a i Evropske unije (EU), te je primljeno k znanju mišljenje Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.

Na sjednici su predstavljeni izvještaji o radu pojedinih sudova i tužilaštava za 2018. godinu.

Predsjednik Suda BiH Ranko Debevec kazao je da je u prošloj godini na nivou ove institucije ostvarena norma od skoro 170 odsto, što je “nikad bolji rezultat”.

On je pozvao VSTV da hitno riješi više puta upućen prijedlog za korekciju norme sudija koji rade na slučajevima ratnih zločina, odnosno da je usklade sa normom Tužilaštva BiH.

On je pojasnio da sudije imaju normu rješavanja pet predmeta, a tužioci četiri, s tim da se tužiocima računaju i odluke o obustavljanju ili neprovođenju istraga.

“To je pravni i logički nonsens. Ne može sud suditi ono što nema”, istakao je Debevec.

Predsjednica Vrhovnog suda Republike Srpske je rekla da je u 2018. ostvarena norma od 118 odsto. Kazala je da je završeno sedam predmeta ratnih zločina, a dva, koja su došla pred kraj godine, nisu.

Ona je navela da su okružni sudovi riješili 11 predmeta, što, prema njenoj ocjeni, pokazuje da nisu u potpunosti iskorišćeni kapaciteti IPA projekta.

Glavni tužilac Tužilaštva Brčko distrikta Zekerija Mujkanović rekao je da su u 2018. podigli 316 optužnica, od kojih 16 za privredni kriminal, 12 za korupciju, a dvije za ratne zločine. Naveo je da istrage vode kraće od propisanog roka, te da su ostvarili normu od 81 odsto.

Povodom štrajka advokata u Brčko distriktu, Vijeće je usvojilo zaključak da će, ukoliko se situacija ne riješi u roku od 60 dana, poslati delegaciju da proba pomoći u razgovorima.

Odobrene su izmjene pravilnika o unutrašnjoj organizaciji tužilaštvima u Goraždu i Zenici, te je odobreno produženje mandata dodatnim sudijama Samri Akovi, Adisu Mehiću i Žarki Puzić, dok će za odluku o produženju mandata Huseinu Delaliću biti zatražene dodatne informacije.

Sjednica će biti nastavljena sutra.

    Marija Taušan