Sunday, 20 april 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilaštvo je u odgovoru na zahtjev Mladićevih advokata navelo da nema osnova za obustavu postupka, te da je žalba “neosnovana i nepotrebno troši vrijeme i resurse sudija”.

“Žalba na pristrasnost i zahtjev za isključenje sudija trebaju biti odbačeni. Odbrana u njima samo ponavlja navode u vezi s pristrasnosti sudija Alphonsea Oreija i Cristophea Fluggea koji su više puta odbijeni, te ih širi na neke od sudija Žalbenog vijeća i predsjednika Haškog tribunala i Mehanizma za međunarodne tribunale bez osnova”, stoji u odgovoru.

Mladićevi advokati su zatražili sredinom prošlog mjeseca obustavu postupka pred Haškim tribunalom zbog “sistemske pristrasnosti”, ili izuzeće sudija Orieja i Fluggea, te imenovanje novih “nepristrasnih” sudija na njihovo mjesto.

Odbrana je zatražila da se oformi posebna radna grupa Ujedinjenih nacija (UN), koja će u roku od tri mjeseca sačiniti izvještaj o tome da li su Mladićeva prava na pošteno suđenje i prezumpciju nevinosti prekršena. U podnesku se navodi i kako su trojica sudija Žalbenog vijeća, kao i sam predsjednik Haškog tribunala Carmel Agius prethodno donijeli zaključke o krivici Mladića, što onemogućuje pošteno suđenje.

U konačnici, Odbrana se žalila da je predsjednik Mehanizma za međunarodne tribunale Theodor Meron – koji će voditi žalbeni postupak – rekao da je Mladić kriv, a isto su ponovili i visoki dužnosnici UN-a. Sve to, kako se navodi u podnesku, pokazuje da “prezumpcija krivice preovladava ovim Tribunalom do te mjere da se dovodi u pitanje mogućnost da optuženi dobije pošteno suđenje”.

U vezi sa zahtjevom Mladićevih advokata da budu izuzete i sudije Žalbenog vijeća, koje su potvrdile presude oficirima Vojske Republike Srpske (VRS) Zdravku Tolimiru, Vujadinu Popoviću i Ljubiši Beari, tužioci ukazuju da Žalbeno vijeće ni na koji način nije uključeno u proces Mladiću.

Tribunal je Tolimira, Popovića i Bearu pravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, za koji je optužen i Mladić.

Tužioci su se pozvali i na praksu Tribunala, koja je, kako navode, dobro poznata i Odbrani, a po kojoj se ne može pretpostaviti da su sudije koje su ranije radile na sličnim predmetima automatski pristrasne na Mladićevu štetu.

Kao neosnovane i izlišne, Tužilaštvo odbacuje i tvrdnje Mladićevih advokata da su pristrasni predsjednici Tribunala i Mehanizma, koji je njegov pravni nasljednik, sudije Carmel Agius i Theodor Meron. Na sličan način, tužioci su zatražili da, kao neutemeljene i neozbiljne, budu odbačene tvrdnje Mladićeve Odbrane da su pristrasni sadašnji i bivši čelnici UN-a, sudski sekretarijat i sudijski pomoćnici koji su učestvovali u procesu i sačinjavanju presude Radovanu Karadžiću.

Karadžića je Haški tribunal krajem marta nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za ista djela za koja je optužen i Mladić – genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Sudsko vijeće će odluku o zahtjevu Mladićeve Odbrane za izuzeće sudija i obustavu postupka donijeti u dogledno vrijeme.

Do kraja suđenja, Mladićevim advokatima ostaje da do 16. avgusta dovrše unakrsno ispitivanje svjedoka Odbrane Andreja Demurenka, a ostavljena je otvorenom i mogućnost iskaza još par svjedoka, ukoliko branioci uspiju da ih dovedu.

Poslije toga, ostaće samo da Odbrana i Optužba podnesu završne podneske i održe završne riječi pred sudijama.

Najčitanije
Saznajte više
Retelling Bosnia’s Brutal Ahmici Massacre Through a Child’s Eyes
On the anniversary of the 1993 Ahmici massacre in central Bosnia, former Hague Tribunal investigator Thomas Obruca tells BIRN he hopes his book – which centres on a 13-year-old survivor – tells a wider story.
Bosnian War Victims’ Testimony May Help Montenegro to Jail Fugitive Criminals
Montenegro’s invitation to Bosnian war crime victims to testify against suspects who have found refuge from prosecution there is raising faint hopes of belated justice.
Syria Looks to Bosnia’s Experience to Deal with War’s Mass Graves