Wednesday, 2 july 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: Bosnian

Konferencija “Civilno društvo i mediji: Kritički glasovi pod pritiskom“. Foto: BIRN BiH

Sattler je na otvaranju konferencije “Civilno društvo i mediji: Kritički glasovi pod pritiskom” u Banjaluci kazao da je ovaj zakon jasno usmjeren na ograničavanje slobode govora, ograničavanje civilnog prostora i temeljnih sloboda.

“Ako pogledate bilo gdje u EU, nećete naći takav zakon. Ako pogledate koje zemlje imaju sličan zakon, uvidjećete da ne želite biti u društvu takvih zemalja“, rekao je apelujući na predstavnike vlasti u Republici Srpskoj da ne idu dalje s konačnim usvajanjem tog zakona.

Sattler je podsjetio da je i Ursula von der Leyen prilikom nedavnog dolaska u Bosnu i Hercegovinu spomenula moguće otvaranje pregovora sa BiH, ali je rečeno da neće biti nikakvih popusta i pregovora kada je riječ o temeljnim slobodama.

Osvrćući se na konstataciju da su iz EU i prije apelovali da se ne usvajaju izmjene Krivičnog zakonika kojima se kriminalizuje kleveta, ali da predstavnici vlasti nisu marili za to, Satler je rekao da EU i dalje ostaje uz medije i civilno društvo.

“Čujemo da su formirani prvi predmeti. I u izvještaju za BiH spomenut je upravo taj zakon i apel da mora biti povučen. Isto mora biti i kada je riječ o zakonu o stranim agentima. U pravu ste kad kažete da nema garancija, evo snažno prisustvo Evropske unije danas ovdje poslaće snažnu poruku i nadamo se da će nas čuti oni koji trebaju“, zaključio je Satler.

Sattler i Aggeler. Foto: BIRN BiH

I šef misije OSCE-a u BiH Brian Aggiler podsjetio je da je ta organizacija upozorila prije godinu dana političke predstavnike na sve veće pritiske na zaštitnike ljudskih prava i nezavisne medijske kuće, tražeći od njih da poštuju svoje obaveze o zaštiti ljudskih prava.

“Godinu dana kasnije, posljedice takvog opresivnog djelovanja su jasne. Prvo su vlasti Republike Srpske u avgustu ponovo učinile klevetu krivičnim djelom, bez obzira na zalaganje domaćih i međunarodnih aktera koji su naglašavali potrebu da se zaštite i poštuju međunarodne norme i vrijednosti“, rekao je Aggiler.

On je takođe napomenuo da su drugim zakonom, a koji je kolokvijalno nazvan “zakonom o stranim agentima”, civilno društvo i nezavisni mediji izloženi povećanom nivou praćenja rada od strane vlasti, kao i da se treba pozabaviti i drugim štetnim zakonima.

“Ova konferencija će razmotriti konkretne karakteristike ovog zakonskog prijedloga i pružiti mogućnost da naučimo nešto iz iskustva drugih država koje su usvojile ili pokušale da usvoje slične zakone. Važno je da ćemo istaći u kojoj mjeri takvi zakoni podrivaju ostvarivanje međunarodno utvrđenih osnovnih sloboda“, napominje Aggiler.

Među učesnicima konferencije bio je i veći broj predstavnika nevladinih organizacija koje djeluju u BiH.

Izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH, Ivana Korajlić, rekla je da je stvorena atmosfera kojoj je cilj ugušiti kritiku i pod kontrolu staviti nezavisne medije koji nisu pod uticajem vlasti u Republici Srpskoj.

“Ono što je posebno zabrinjavajuće, osim verbalnih obračuna i prijetnji, imamo i zakonske inicijative koje idu na legalizaciju ograničavanja rada medija. To je i kada govorimo o već usvojenim izmjenama Krivičnog zakonika RS-a, i kada govorimo o najavljenom zakonu o medijima“, rekla je Korajlić, koja smatra da se ide ka dodatnom ograničavanju djelovanja, umjesto ka većoj transparentnosti i pravima.

Prema njenim riječima, velik problem je što, s druge strane, nemamo nezavisan rad institucija koje bi zaštitile prava medija i drugih organizacija.

“Evo kada govorimo i o novom zakonu o neprofitnim organizacijama, gdje se posebno pokušavaju udruženja koja se finansiraju iz inostranstva staviti kao neka vrsta neprijatelja države, etiketirajući ih kao agente stranog uticaja, a tu spadaju organizacije koje prate i kritikuju rad institucija i vlasti. Tu su i neprofitni mediji koji su u isto vrijeme i udruženje građana. To je niz koraka strateškog pristupa koje preduzimaju vlasti u RS-u da se uguši sloboda govora“, zaključila je Korajlić.

Najčitanije
Saznajte više
Bosnia Jails Man for Planning Terror Attack on Mosque
Bosnia's state court has confirmed the verdict sentencing Mirza Kapic to four-and-a-half years in prison for planning a terrorist attack on a mosque in the city of Zenica in 2023.
BIRN Bosnia Signs Collaboration Deal with University in Sarajevo
The Balkan Investigative Reporting Network of Bosnia and Herzegovina, BIRN BiH, has signed a deal with the International University of Sarajevo with the aim of mutually enhancing activities and information exchange.
Exhibition of Srebrenica Genocide Testimonies Opens at UN Headquarters
Bosnian Court Delivers First Genocide Denial Conviction