Četvrtak, 19 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Tužilaštva su odgovorili Detektoru da je Ustavni sud BiH početkom ovog mjeseca dostavio rješenje Tužilaštvu slijedom čega je ono “zavedeno u krivični predmet koji je dodijeljen u rad postupajućem tužiocu“.

Ranije ovog mjeseca Ustavni sud je donio rješenje o neizvršenju odluke koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o VSTV-u Republike Srpske. Iz Ustavnog suda naveli su tada da je zaključeno da ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku o privremenoj mjeri koja ima retroaktivno djelovanje.

“Dakle, ministar pravde, kao odgovorna osoba, tijekom trajanja privremene mjere nije imao ovlast niti nadležnost za donošenje pravilnika, kao ni bilo kojeg drugog akta, niti je imao ovlast ili nadležnost poduzimati bilo kakve druge mjere na temelju odredbi Zakona o VSTV-u RS-a, čija je primjena privremeno obustavljena“, naveli su ranije iz Ustavnog suda.

Prema Ustavnom sudu, Bukejlović je bio obavezan obustaviti sve radnje na temelju zakona koji je stavljen van snage, uključujući i radnje s ciljem objave donesenog pravilnika u “Službenom glasniku Republike Srpske“.

U svom saopštenju Sud je naveo da je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda odmah nakon donošenja dostavio Državnom tužilaštvu, te napomenuo da neizvršavanje povlači krivičnu odgovornost, odnosno moguću kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Ustavni sud je početkom marta do donošenja konačne odluke privremeno stavio van snage Zakon o VSTV-u RS-a, kao i sve akte koji su doneseni na osnovu ovog zakona “jer stvara ozbiljnu prijetnju već uspostavljenom pravosudnom sistemu”.

Prema ovoj odluci, svim uposlenim i odgovornim u institucijama RS-a i uposlenima u državnim institucijama koji dolaze iz RS-a zabranjeno je da preduzimaju bilo kakve radnje na osnovu ovog zakona.

Ovaj zakon dio je paketa četiri zakona koje su ranije usvojili poslanici NSRS-a. Tada je usvojen prijedlog Zakona o VSTV-u RS-a, kao i izmjene Krivičnog zakonika i Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u RS-u, takozvani zakon o stranim agentima.

Usvajanje zakona, ali i brojne druge zapaljive poruke kojima se poziva vraćanje na “izvorni Dayton”, jačanje institucija RS-a i mirno razdruživanje bosanskohercegovačkih entiteta, stigli su nakon što je predsjednik tog entiteta Milorad Dodik prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog neizvršenja odluka visokog predstavnika. Za Dodikom je kasnije raspisana potjernica u BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Milanko Kajganić i Mariofil Ljubić na javnom saslušanju komisija u Parlamentu BiH. Foto: Detektor
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH
Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, na saslušanju komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) rekao je da je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika firme “Viaduct” protiv članova Vijeća ministara i Predsjedništva BiH, zbog neizvršavanja presude protiv naše zemlje, kojom je BiH dužna isplatiti ovoj firmi više od 100 miliona maraka zbog izgubljenog spora.
Imenovani članovi radne grupe za usaglašavanje teksta zakona o VSTV-u
Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo je dva člana radne grupe s ciljem usaglašavanja teksta zakona o VSTV-u, koji nije dobio neophodnu podršku u zakonodavnoj proceduri.