Članak

Zemlje regiona ne poštuju haške standarde odbrane

Pravo Odbrana na pravično suđenje je od izuzetne važnosti za dostizanje pravde, koje zemlje regiona ne poštuju uvijek, rečeno je na diskusiji u okviru konferencije o naslijeđu Haškog tribunala.

U okviru panela o pravima Odbrana u predmetima ratnih zločina, naglašeno je da Tužilaštvo BiH, ali i Tužilaštvo Srbije ne poštuju pravo Odbrane i ne objelodanjuju dokaze koji su neophodni u sudskom postupku.

Advokatica Vasvija Vidović kazala je da je rad Tribunala imao pozitivan uticaj na nacionalne sudove. Pojasnila je iskustvo koje je imala na suđenju za ratne zločine pred sudom u Norveškoj, naglasivši veliki profesionalizam. Upoređujući situaciju s Tužilaštvom BiH, izrazila je nadu da će biti bolje, jer ne objelodanjuju dokaze, a što je obaveza kako domaćeg, tako i međunarodnog prava.

“Često tužioci smatraju da nisu obavezni objelodanjivati dokaze i uvid u predmete. Događaje razdvajaju u veliki broj predmeta. Odbranama se onemogućava objelodanjivanje dokaza, zanemaruje se činjenica da je Tužilaštvo BiH jedinstven organ”, navela je Vidović.

Tomislav Višnjić, dugogodišnji advokat iz Srbije, kazao je da je Odbrana suočena sa problemom pribavljanja dokaza, a posebno onih koji idu u korist optuženih.

“Problem je nepostojanje obaveza javnog tužioca da objelodani sve dokaze koje je prikupio u toku istrage, pa čak i one koji su oslobađajući za optuženog”, istakao je Višnjić.

Višnjić je naglasio da u Srbiji ne postoji Odjel krivične odbrane (OKO), kao što je to slučaj u BiH.

Direktorica OKO-a u BiH Jasmina Pjanić je kazala da je pravo na djelotvornu Odbranu osnovni uslov za pravično suđenje. Naglasila je da daju podršku samo advokatima koji zastupaju optužene pred Sudom BiH, dodavši da bi podrška trebala biti i na entitetskom pravosuđu.

Prema podacima OKO-a, na listi Odjela za ratne zločine postoji 164 advokata i kako je kazala Pjanić, oni su specijalizirani za međunarodno humanitarno pravo te spremni da daju kvalitetnu odbranu.

Marie O`Leary, pravni savjetnik u Uredu odbrane Međunarodnog krivičnog suda, navela je da odbrana ne dobija svoj glas automatizmom, ali je ipak ostvaren veliki napredak. Dodaje da je osnivanje Udruženja branioca bilo od izuzetne važnosti kako bi se unaprijedio glas odbrane.

“Pravo na pravično suđenje je izuzetno važno i to je pravo koje optuženi ima”, istakla je O`Leary.

Bivši sudija Wolfgang Schomburg je izjavio da je Tribunal imao advokate koji su vrhunski u svom poslu. Postavio je pitanje šta je s onima koji se brane sami, podsjetivši na slučajeve kao što su Slobodan Milošević, Vojislav Šešelj i drugi.

“Samozastupanje mora odgovarati temeljnom pravu javnog, pravičnog i ekspeditivnog suđenja. Pravo optuženog da aktivno učestvuje u postupku mora se zaštititi… Nema mira bez mira, a nema pravde bez istine i iskusnih advokata u interesu pravde”, kazao je Schomburg.

U Sarajevu se održava trodnevna konferencija o zaostavštini Haškog tribunala.

 

    Emina Dizdarević Tahmiščija