Članak

Zatraženo ukidanje oslobađajuće presude za zločin u Stuparima

12. Februara 2019.11:30
Tužilaštvo BiH zatražilo je u pisanom podnesku da se ukine oslobađajuća presuda bivšem policajcu Kahri Vejzoviću za zločine počinjene nad civilima u Stuparima kod Kladnja, ali ova žalba nije obrazlagana u sudnici jer niko od tužilaca nije prisustvovao sjednici Apelacionog vijeća.

Predsjedavajući sudija Mirza Jusufović kazao je da niko iz Tužilaštva BiH nije pristupio iako su uredno obaviješteni.

“Budući da je Tužilaštvo BiH uredno obaviješteno, na ovoj sjednici bit će ispitana presuda Suda BiH kojom je Kahro Vejzović oslobođen optužbe za zločin protiv civilnog stanovništva”, rekao je Jusufović i dodao da je žalba uložena zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.

Rifat Konjić, branilac optuženog Vejzovića, zatražio je da se žalba Tužilaštva odbije kao neosnovana i da se potvrdi prvostepena presuda Suda BiH.

Konjić je pojasnio da je pola presude pravomoćno, jer se Tužilaštvo nije žalilo na sedam tačaka koje su se stavljale na teret Vejzoviću.

“Može se reći da se na teži dio Tužilaštvo nije žalilo”, kazao je Konjić.

Prvostepenom presudom Suda BiH Vejzović je 31. augusta prošle godine oslobođen krivice po 14 tačaka optužnice da je od juna do septembra 1992., kao pripadnik policije, mučio zarobljene srpske civile u Stuparima udarajući ih u glavu i po genitalijama pesnicama, čizmama, palicom i kundakom puške, stavljajući im pištolj i nož pod grlo, te prijeteći im i prisiljavajući ih da jedu papir.

Prvostepeno vijeće je utvrdilo da Državno tužilaštvo nije dokazalo Vejzovićevu krivicu, kao i da se većina tačaka optužnice temeljila na iskazima samo jednog svjedoka.

Vejzoviću se prvobitno sudilo sa Safetom Mujčinovićem, Selmanom Busnovom, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Ramizom Halilovićem, Nedžadom Hodžićem i Osmanom Gogićem, koji su prvostepenom presudom oslobođeni optužbe za ratne zločine počinjene na području Kladnja u periodu od maja 1992. do jula 1993. godine.

Nakon što mu je dvije godine suđeno zajedno sa optuženom sedmorkom, Vejzovićev predmet je zbog njegove bolesti razdvojen i dvije godine je bio u fazi “mirovanja”, da bi se poslije toga suđenje nastavilo i trajalo još oko godinu i po.

Apelaciono vijeće Suda BiH odluku će donijeti naknadno.

Albina Sorguč