Članak

Vrućinić Mirko: Pružanje asistencije nacionalnoj bezbjednosti

28. Januara 2020.17:24
Na suđenju Mirku Vrućiniću za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Sanskog Mosta, vještak Odbrane kazao je da je policija pružala asistenciju nacionalnoj bezbjednosti prilikom privođenja ljudi, ali da nije morala znati razlog privođenja.

Mile Matijević, koji je na zahtjev Odbrane sačinio nalaz i mišljenje o Kriznom štabu Sanskog Mosta, rekao je da je odluku o formiranju kriznih štabova na području svih općina Srpske Republike donio Glavni odbor Srpske demokratske stranke (SDS) u decembru 1991. godine.

Istakao je da u sastav Kriznog štaba, pored ostalih članova, ulaze i načelnici Stanice javne bezbjednosti (SJB).

“Krizni štabovi su tretirali sve oblasti društvenog života, sa posebnim akcentom na bezbjednost, odbranu, snabdijevanje stanovništva namirnicama, zbrinjavanje izbjeglica…”, kazao je Matijević.

Kako je naglasio, Krizni štab nije bio vojni naredbodavni organ, već da je, prateći stanje, mogao signalizirati i sugerisati radnje.

“Snagama milicije i Teritorijalne odbrane (TO) komanduju i rukovode profesionalne snage, to podrazumijeva rukovodstvo policije i TO-a, profesionalce struke”, pojasnio je Matijević i dodao da je Krizni štab legitimni kolektivni organ, ali da ne zna na koji su se način donosile odluke u njemu.

Eldina Biuk, tužiteljica Tužilaštva BiH, pitala je vještaka da li je analizirao zaključak Kriznog štaba od 6. juna 1992. kojim se SJB zadužuje za evakuaciju 150 zarobljenika na “Manjaču”, a vještak je odgovorio da nije, ali je dodao da to nije u nadležnosti SJB-a i da SJB nije trebao postupati po ovom zaključku, ali da on ne zna da li je postupljeno.

Optuženi Vrućinić je rekao da nije postupljeno po ovom zaključku.

“Neke odluke Kriznog štaba su izlazile iz nadležnosti SJB-a”, kazao je vještak.

Vrućinića, nekadašnjeg načelnika SJB-a i člana Kriznog štaba u Sanskom Mostu, optužnica tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Vještak Matijević rekao je da tokom vještačenja nije našao dokument da je Vrućinić vršio kategorizaciju ratnih zarobljenika.

“To ne spada u nadležnost načelnika stanice”, kazao je.

Odgovarajući na pitanje Vrućinićevog branioca Branka Gudala ko je mogao da vrši ispitivanje ratnih zarobljenika, vještak je rekao da mu je poznato da su “pripadnici službe nacionalne bezbjednosti vezano za ilegalno oružje i vojno oraganizovanje vršili određene poslove”.

“Tu SJB nije učestvovao osim u pružanju asistencije u privođenju tih lica, ali nisu morali znati zašto se privode”, kazao je Matijević.

Naglasio je da je nacionalna sigurnost poduzimala poslove samostalno i bez znanja policije, a da su pripadnici SJB-a imali obavezu da pruže asistenciju u obavljanju određenih poslova, dovođenju i pronalaženju lica.

Biuk je prije iznošenja nalaza i mišljenja vještaka tražila njegovo izuzeće jer je bio pripadnik Centra službe bezbjednosti (CSB) Banja Luka, ali je Sud BiH odbio zahtjev za izuzeće jer “nije bio zaposlen u SJB-u Sanski Most”, koji je bio predmet vještačenja.

Nastavak suđenja zakazan je za 4. februar, kada je planirano da u svoju korist svjedoči optuženi. Vrućinić je tražio da iskaz dâ bez prisustva javnosti, a Sud će odluku o tome donijeti prije njegovog svjedočenja.

Albina Sorguč