Članak

Vrućinić Mirko: Dokumenti o vojnim akcijama i razoružavanju

19. Novembra 2019.16:30
Odbrana Mirka Vrućinića uložila je materijalne dokaze o vojnim akcijama na području Sanskog Mosta, razoružavanju i djelovanju paravojnih grupa.

U dokaze su uloženi borbeni izvještaji Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) iz juna 1992. u kojima se govori o aktivnostima na razoružavanju i postojanju grupa “Zelenih beretki” na području Krajine, uključujući i Sanski Most.

Uvedeno je i naređenje Prvog krajiškog korpusa od 27. jula, u kojem se navodi da unutrašnje obezbjeđenje u logoru za ratne zarobljenike na Manjači vrše Vojna policija i milicija. Kako je obrazložio optuženi Vrućinić, iz dokumenta se vidi da je neko na višem nivou dogovorio da se milicija uključi i da je ona bila pod nadležnošću upravnika logora.

U dokaze je uvršteno i naređenje da se najstrožije zabranjuje pljačka, ali, kako je rekao optuženi, to niko nije mogao spriječiti. Uvršteni su i akti vojnih struktura u kojima se ističe da se civili ne smiju zlostavljati ni kuće paliti, a da se trebaju privesti samo ekstremni, dok naoružane grupe treba likvidirati.

U dokumentu Štaba odbrane Sanskog Mosta stoji da “trpimo vatru u rejonu Kamička, iz Vrhpolja”, što, prema Odbrani, pokazuje da nisu svi bili civili, kao što se navodi u optužnici. Istu tezu Odbrana dokazuje i uloženim uvjerenjima o pogibiji vojnika u maju, junu i julu 1992. godine.

Vrućinić je uložio i svoj zahtjev za razrješenje s dužnosti načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Sanskom Mostu od 27. avgusta 1993. godine, navodeći da u dokumentu stoji da je više puta usmeno tražio razrješenje. Optuženi je kazao da je načelnik Centra službi bezbjednosti u Banjaluci odbio njegov zahtjev, rekavši mu da tu dužnost smatra svojim ratnim rasporedom.

Optuženi je kazao da određene zabilješke pokazuju da su plave uniforme dijeljene i drugim formacijama i da ih nije nosila samo policija.

Među više od 100 dokaza koje je Odbrana uložila nalazi se i izvještaj Srpskih oružanih snaga (SOS) o deblokadi i akcijama u Hrustovu i Vrhpolju, te o privođenju čelnika Stranke demokratske akcije (SDA) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), što, prema Vrućiniću, pokazuje njihove aktivnosti.

Tužilaštvo BiH nije imalo prigovor na većinu dokaza Odbrane, ali je tužiteljica Eldina Biuk izrazila neslaganje s tumačenjem da iz dokumenta SOS-a proizilazi da su oni hapsili, navodeći da se ne kaže ko je i gdje izvršio hapšenje.

Vrućinića, nekadašnjeg načelnika SJB-a i člana Kriznog štaba u Sanskom Mostu, optužnica tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Nastavak suđenja je 17. decembra.

 

Marija Taušan