Članak

Vijeće Evrope: “Bosna treba imati jedinstveni krivični zakon”

1. Oktobra 2008.00:00
Svojom novom rezolucijom Parlamentarna skupština Vijeća Evrope poziva Bosnu da intenzivira ustavne promjene i napravi jedinstveni krivični zakon.

This post is also available in: English

U svojoj posljednjoj rezoluciji, od 30. septembra ove godine, Parlamentarna skupština Vijeća Evrope napominje da je u BiH “napredak postignut u oblasti reforme pravosuđa”, ali da je ostalo problema, kao što su “loši materijalni uvjeti rada u sudovima te nedostatak konzistentnosti u sudskim praksama u dva bh. entiteta”.

Skupština je pozdravila rad Odjela za ratne zločine pri Državnom sudu, istodobno “izražavajući žaljenje zbog činjenice da još uvijek postoje nedosljednosti u primjeni krivičnog zakona na različitim sudovima na državnom i entitetskom nivou kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina, što dovodi do nejednakog tretiranja građana, a u vezi sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”. 

U Bosni i Hercegovini trenutačno postoji pet krivičnih zakona, i to jedan na državnom nivou, dva različita na entitetskom nivou, Krivični zakon Brčko Distrikta, a u nekim se slučajevima čak koristi i stari jugoslavenski zakon. 

Odjel za ratne zločine djeluje u Sarajevu, u okviru Suda Bosne i Hercegovine, od 2004. godine. 

Parlamentarna skupština poziva vlasti u BiH da “nastave sa reformom pravosuđa, a posebno putem poboljšanja uvjeta rada u sudovima, jačanja suradnje između sudija, tužitelja i policije i promoviranja bolje ujednačenosti sudske prakse na entitetskom i državnom nivou, ponajprije razmatrajući uspostavljanje Vrhovnog suda na državnom nivou”. 

Pored toga, Skupština poziva državu da “osigura ujednačenu primjenu Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine na enitetskom i državnom nivou, a posebno u procesima koji su u vezi sa ratnim zločinima, i da, bez daljnjeg odgađanja, završi strategiju za preostale slučajeve ratnih zločina”.

U ovoj je rezoluciji Skupština zaključila da, bez pravih reformi “i suradnje između različitih struktura i institucija na nivou države i entiteta, Bosna i Hercegovina neće moći u potpunosti iskoristiti dobrobiti evropskih integracija”. 

Skupština je čestitala zemlji na potpisivanju ključnog pretčlanskog sporazuma sa Evropskom unijom – Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) – u junu ove godine, ali je podsjetila kako još dosta toga treba uraditi. 

“Bez sveobuhvatne ustavne reforme, bit će blokirana reforma policije, koja je jedan od preduvjeta pridruživanju EU, a nedavno usvojena zakonska regulativa mogla bi ostati bez učinka”, navodi se u rezoluciji.

Skupština “posebno” poziva sve političke vođe da “obnove dijalog o raznim prijedlozima reforme, odmah nakon lokalnih izbora u oktobru 2008. i u bliskoj suradnji sa Evropskom komisijom za demokratiju putem zakona (Venecijanska komisija), kako bi se izradio nacrt i usvojio novi ustav prije oktobra 2010. godine”.

Skupština je također skrenula pažnju na “porast nacionalističke i nacionalne retorike” pred lokalne izbore, koji se trebaju održati u nedjelju, 5. oktobra. 

Ista je rezolucija osudila “diskriminaciju i nasilje” nad organizatorima i učesnicima Sarajevo Queer Festivala i novinarima. 

Bosna je primljena u članstvo Vijeća Evrope 24. aprila 2002., u jedinom periodu nakon rata kada su na čelu vlade bile nenacionalne stranke. 

Do danas Bosna i Hercegovina je potpisala i ratificirala 64 konvencije Vijeća Evrope.

This post is also available in: English