Uspješno završena i deseta godina rada BIRN-a

31. Decembra 2015.00:00
Desetu godišnjicu rada Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH obilježila je izvještavanjem o suđenjima za ratne zločine, ali i otkrivanju nepotizma u pravosudnim institucijama i načinu trošenja budžetskih sredstava.

This post is also available in: English

Međunarodni i domaći istražioci, sudije, tužioci, kao i ostali relevantni akteri na polju tranzicione pravde govorili su za BIRN o aktuelnim problemima, iskustvima i mogućim rješenjima.

Objavili smo 20 sudskih analiza u vezi s okončanim suđenjima za ratne zločine. Otkrivajući i ukazujući na probleme u radu pravosudnih institucija i neprocesuiranju ratnih zločina, objavili smo još 28 analiza.

U protekloj godini rada, BIRN BiH je objavio ukupno 4.034 vijesti, izvještaja i analiza na bosanskom i engleskom jeziku, od kojih su mnoge prenijeli mediji ne samo u BiH nego i u regionu. Zabilježili smo više od 6.600 republikacija.

“Praćenje procesuiranja ratnih zločina kako pred pravosuđem u BiH, tako i u Haškom tribunalu, od neprocjenjive je važnosti za BiH i njene građane. Prema mojim saznanjima, upravo je BIRN agencija koja po ovom pitanju kontinuirano i organizovano prati rad pravosuđa i izvještava javnost o stanju i postignutim rezultatima u pravosuđu”, kazao je Arben Murtezić, glavni disciplinski tužilac u BiH.

Prema njegovim riječima, rad BIRN-a na unapređenju transparentnosti sudskih procesa i pravosudnih institucija prepoznat je i cijenjen kako u pravosudnoj zajednici, tako i među građanima u BiH.

Dekada Suda BiH

Polovinom godine, pustili smo i podstranicu pod nazivom “Dekada procesuiranja ratnih zločina u Sudu BiH”, gdje se može pročitati, vidjeti i poslušati šta je urađeno, kao i ispovijesti žrtava i priznanja krivice.

Web stranicu justice-report.com posjetile su 126.394 osobe i napravljeno je preko milion pregleda. Najviše posjetilaca naše stranice je iz BiH, država u regionu, a zatim iz Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Austrije, Švedske i Švicarske.

Na stranici smo zabilježili priče žrtava seksualnog zlostavljanja, kao i svjedočenja preživjelih iz logora sa šireg područja BiH.

“Prateći djelovanje BIRN-a u proteklih nekoliko godina, mogu zaključiti da njihovo izvještavanje o predmetima ratnih zločina koji se procesuiraju pred sudovima u BiH, ima sva obilježja profesionalnog, objektivnog i korektnog medijskog izvještavanja, čime se u velikoj mjeri doprinosi transparentnosti krivičnih postupaka u odnosu na široku javnost”, kazala je sutkinja Božidarka Dodik.

Uradili smo i dva dokumentarca – o dokazivanju genocida u BiH i Runadi, kao i o pregovorima u Daytonu i životu u BiH 20 godina kasnije.

U 12 emisija TV Justice, koje prenose 23 stanice u BiH i još tri satelita, gledaoci su mogli vidjeti priče o zločinu nad putnicima iz voza Bar–Beograd počinjenom 1993. u Štrpcima kod Višegrada, kao i o eksploziji cisterne u starom dijelu Viteza 1993. godine, te o ubistvima i ranjavanju djece tokom opsade Sarajeva i zločinu u Vozući kod Zavidovića.

Nakon objavljivanja priloga o eksploziji cisterne, policija je uzela izjave od preživjelih i postoji mogućnost podizanja optužnice.

“Realizacija pravde”

O procesuiranju ratnih zločina napravili smo 160 dnevnih radijskih izvještaja i 45 sedmičnih, a gosti su bili istaknuti stručnjaci na polju tranzicione pravde, kao i osobe koje su preživjele torture tokom proteklog rata.

“Radijski sadržaj poput onog koji realizira BIRN Justice Report je iznimno značajan danas, ali i za budućnost sve dok postoji i jedan nekažnjen zločin. Sadržaj BIRN-a koji nam iz sedmice u sedmicu prezentira “realizaciju pravde” iz sudnica u BiH, predstavlja nadu da se stvari ipak mogu dovesti u red i da zlo, ma kada, kako i gdje da je počinjeno, biva detektirano, obilježeno i, kako takvo, kažnjeno”, kazala je Selma Dizdar, urednica Dokumentarno-dramskog programa Radija Federacije BiH.

Također, radijskim sadržajem su obuhvaćeni postupci za ratne zločine pred svim kantonalnim, okružnim i sudovima Brčko Distrikta.

Polovinom 2015. obilježena je deseta godišnjica rada BIRN-ove mreže, koja je organizirana u Sarajevu, gdje se govorilo o medijskim slobodama na području regije Zapadnog Balkana.

BIRN BiH je u ovoj godini nastavio saradnju s donatorima – Norveškom, Švicarskom, Holandijom, National Endowment for Democracy (NED), Foreign and Commonwealth Office in Sarajevo, švedskom SIDA-om putem organizacije Civil Rights Defenders, Forumom ZFD u BiH i Peace Nexus.

Erna Mačkić


This post is also available in: English