Članak

Uposlenici suda upozoravani na rad Ismeta Hamzića

6. Februara 2018.13:42
U nastavku suđenja za nezakonitu uknjižbu nekretnina pred sarajevskim Kantonalnim sudom, svjedokinja je kazala kako je bila upozorena od starijih kolega na rad optuženog advokata Ismeta Hamzića.

Sutkinja Općinskog suda u Sarajevu Nives Abdagić je rekla da je 2015. godine primila referat od starije kolegice, koji je sadržavao oko 300 predmeta. Da bi sebi olakšala posao, Abdagić je, kako je kazala, u predmetima s većim brojem tuženih napravila tabele s adresama i rubrikama za datum s dostavljenim sudskim pismenima, kada je primijetila nelogičnosti.

“U nekim predmetima gdje je preko 30 tuženih, navodi se redovna dostava, što je gotovo nemoguće. Privukli su mi i pažnju zemljišnoknjižni izvaci s jako dalekim upisom vlasništva, s početka prošlog vijeka”, napomenula je Abdagić.

Dostava sudskih pismena se odvijala putem kurira, a Abdagić je rekla da je primijetila da su to uglavnom bili Zaim Spahović i Muamer Pita. Potom je Abdagić, kako je navela, poslala dopis svim strankama da potvrde prijem tužbe. Dopis je poslan poštom i vraćen je s odgovorom da su tuženi nepoznati na tim adresama.

“Poslala sam dopis šefu sudskih dostavljača s pitanjem kako je to moguće. On me ubrzo nazvao i kazao da je obavio razgovor s dostavljačima i njihov je odgovor da ne mogu raditi identifikaciju na licu mjesta”, rekla je Abdagić.

Ona je kazala da je o ovom problemu pisala svojim pretpostavljenim, te dodala da su je kolege i ranije upozoravale na optuženog Hamzića, koji “zna tužiti stranku koja nije živa ili obaviještena”.

Hamzić je optužen da je od 2013. do 2016. organizovao grupu koja je nelegalnim radnjama izdejstvovala 46 nezakonitih presuda u Općinskom sudu u Sarajevu. Istom optužnicom obuhvaćeni su uposlenica Kantonalnog suda Mirsada Alić, sutkinja Općinskog suda Milena Rajić, uposlenici istog suda Tanja Jović, Zaim Spahović i Muamer Pita, te Pero Vuković i Samina Skopak.

Hamzić je, prema navodima Tužilaštva, preko službenika Suda, dajući im za tu uslugu novac, osigurao da se predmeti dodijele u rad sutkinji Rajić, koja je kršenjem zakona donosila presude u korist njegovih stranaka, te se tereti da je pokretao parnične postupke, krivotvorio dostavnice, nakon čega su kuriri fiktivnu dostavu prikazivali urednom u sudskim spisima.

Druga svjedokinja Sanja Vučijak, također sutkinja Općinskog suda u Sarajevu, rekla je da je u predmetu “Damjan Žuža” tužitelja predstavljao Hamzić.

“Jedna od stranaka je pokušala reći da je jedan od tuženih umro… To je primijetila moja suradnica. Raspravljali smo o tome na kolegiju i zaključak je bio da se o tome obavijesti Advokatska komora”, kazala je Vučijak.

Vučijak je također navela da je uvidom u bazu podataka Općinskog suda ustanovila da se vodio parnični postupak po istoj pravnoj stvari. U pitanju je bila Hamzićeva stranka koja je umrla, o čemu je Vučijak obavijestila Hamzića.

Optuženi Hamzić je pitao Vučijak jesu li postojale indicije da je Damjan Žuža umrla osoba, što je ona negirala. Hamzić je rekao da ni on to nije znao. Njegov advokat Mirza Kovač je pitao svjedokinju zašto ga ona nije o tome obavijestila.

“Pokušao je ušutkati svjedoka, šta imam dalje pričati”, odgovorila je Vučijak.

Advokat Kenan Hadžimusić, branilac Milene Rajić, zanimao se kakvu su preporuku sudije dobile na edukacijama u vezi s ovakvim predmetima.

“Preporuka je bila da budemo oprezni, ali da ne postoje procesne prepreke da se donose presude bez prisustva svih tuženih”, kazala je Abdagić.

Nastavak suđenja je 20. februara.

 

Elameri Škrgić Mikulić