Članak

Tužilaštvo traži pritvor za Sejdića zbog uticaja na svjedoke

16. Januara 2019.16:23
Tužilac Vladimir Simović zatražio je određivanje pritvora Ahmetu Sejdiću, optuženom za zločine u Goraždu, nakon što su tri svjedoka mijenjala iskaz na glavnom pretresu, uz Simovićeve tvrdnje da je optuženi sam ili preko drugih lica vršio uticaj na njih.

Riječ je o svjedocima Zakiru Jamaku, Muniru Muharemoviću i Zaimu Kusturi, koji su promjenom iskaza iznosili tvrdnje koje optuženom idu u prilog, tvrdi Simović.

“Izvršen je uticaj kako bi se izbjegla krivična sankcija”, rekao je Simović.

Odbrana tvrdi da je prijedlog Državnog tužilaštva puka pretpostavka i konstrukcija tužitelja.

“Tužilaštvo ne navodi nijedan konkretan dokaz za svoje tvrdnje iz čega proizilazi zaključak da je sve konstrukcija i pretpostavka. Razlika u iskazima svjedoka ne upućuje na činjenicu da je na njih vršen uticaj, pogotovo jer su svjedoci obrazložili razlike u iskazu”, kazala je Jesenka Rešidović, advokatica optuženog Sejdića.

Povodom prijedloga o određivanju pritvora, te tvrdnji da je uticano na svjedoke, Tužilaštvo je na ovom pretresu ispitalo i dva inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koji su učestvovali u ispitivanju svjedoka prije tri ili četiri mjeseca.

Inspektor Dragan Marković rekao je da je radio na predmetu Bučje, po naredbi Tužilaštva BiH, kada su ispitana 22 svjedoka, među kojima i Jamak, Muharemović i Kustura.

“Jamaka poznajem od ranije iz nekih predmeta. Nije imao primjedbe na saslušanje. Uz neke manje korekcije koje su uvažene, a što je standardna procedura prilikom ispitivanja svjedoka, potpisao je zapisnik, kao i ostali”, kazao je Marković.

Tužilaštvo tereti Sejdića kao bivšeg komandanta Prve višegradske brigade ABiH za nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti, kao i ratnim zarobljenicima, pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS), u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine, za vrijeme sukoba na području opština Rudo, Višegrad i Goražde.

Slično je potvrdio i inspektor SIPA-e Njegoš Motika, koji je bio zapisničar na saslušanju spomenutih svjedoka prošle godine.

Pojašnjavajući proceduru ispitivanja, Motika je kazao da svjedoci daju iskaz, a da zapisničaru tužitelj diktira sadržaj iskaza, koji na kraju svi potpisuju.

“Tužitelj to diktira iz razloga da iskaz bude ‘pismeniji’, bez gramatičkih grešaka, ali nikada ne mijenja suštinu onoga što svjedok kaže. Poznata su mi sva tri svjedoka, i nije bilo problema niti njihovih prigovora na zapisnik koji su dali”, rekao je Motika.

Prijedlog Odbrane da se na iste okolnosti saslušaju sporni svjedoci, kao i prijedlog Tužilaštva da se ispita još jedan inspektor SIPA-e, Sudsko vijeće je odbilo, a odluku o prijedlogu Tužilaštva će donijeti naknadno.

 

Admir Muslimović