Tužilaštvo smatra Radončića “organizatorom ometanja pravosuđa”

27. Januara 2016.00:00
Državno tužilaštvo istaklo je da je Fahrudin Radončić naredio da se izvrši pritisak na svjedokinju Azru Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu, te zatražilo da mu se odredi jednomjesečni pritvor.

This post is also available in: English

Prema riječima tužioca Emira Neradina – koji je u sudnici čitao presretnute razgovore, poruke i iskaze svjedoka – uticaj na svjedokinju Sarić izvršili su Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman po Radončićevom nalogu.

Tužilaštvo BiH zatražilo je za Radončića mjesec dana pritvora zbog bojazni da bi, ako se nađe na slobodi, mogao utjecati na svjedoke, sakriti ili uništiti dokaze.

Radončića, predsjednika Saveza za bolju budućnost BiH i delegata u Domu naroda Parlamenta, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su u utorak zbog ometanja rada pravosuđa.

Prije dvije sedmice je uhapšen Radončićev stranački kolega Bakir Dautbašić i njegova partnerica Bilsena Šahman zbog istog krivičnog djela. Dautbašiću i Šahman je Sud BiH odredio pritvor.

Prema riječima tužilaca, Dautbašić i Šahman su stupili u kontakt sa svjedokinjom Sarić kako bi je nagovorili na lažno svjedočenje na Kosovu na okolnosti ubistva Ramiza Delalića. Kako su pojasnili tužioci, od svjedokinje Sarić, koja je bila Delalićeva djevojka, traženo je da u svjedočenju ne spominje Radončića.

“Šef traži da zaštitiš i Nasera”, kazala je Šahman svjedokinji Sarić, naveli su tužioci.

Sarić je trebala u decembru videovezom svjedočiti na suđenju Naseru Kelmendiju u Prištini. Nije prihvatila što su Dautbašić i Šahman od nje tražili, te je prijavila prijetnje. Radončić je potom, kazali su tužioci, započeo preko “Dnevnog avaza” linč na svjedokinju Sarić u cilju zastrašivanja, dok su Dautbašić i Šahman sastavili izjave kod notara u kojima su negirali navode svjedokinje Sarić.

Kako su rekli tužioci, u izjavama su Dautbašić i Šahman naveli da je Sarić samoinicijativno došla kod njih i obavijestila ih o svjedočenju, te zatražila da joj Radončić učini uslugu. Potom, kako je rečeno u sudnici, Dautbašić i Šahman su izjave poslali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).

Zatim su se, kako je navedeno, sastali sa urednicom Federalne televizije Duškom Jurišić, koja se srela sa glavnom tužiteljicom sarajevskog tužilaštva Dalidom Burzić, nakon čega je otvorena istraga.

Tužilaštvo BiH sumnjiči Radončića da je preko Dautbašića naložio uposleniku Američke ambasade BiH Zijadu Hadžijahiću da sazna da li je u vezi sa pritiscima na svjedokinju Sarić otvorena istraga i ako jeste, da pokuša utjecati da se istraga zatvori i da zastraši tužioce.

Hadžijahiću, koji ima status osumnjičenog, ponuđeno je mjesto ambasadora za njegovu ženu u Sloveniji ili nekoj drugoj zapadnoevropskoj zemlji, istakli su tužioci.

“Sve je poduzeto da se ona imenuje, a Predsjedništvo BiH ju je i imenovalo”, kazao je tužilac Božo Mihajlović, te dodao kako je to učinjeno po prijedlogu Bakira Izetbegovića.

Radončić je u odgovoru na zahtjev Tužilaštva rekao da se radi o “čistom političkom procesu”.

Njegovi advokati su zatražili da se Radončić brani sa slobode istaknuvši da Sarić uopšte nije bitna svjedokinja, te da niti u jednom iskazu koji je dala nije spominjala Radončića. Samo je navela, kako su rekli, da su Delalić i Kelmendi bili neprijatelji.

“Taj svjedok je apsolutno nevažan”, rekao je branilac Dragan Barbarić, te dodao kako se na suđenju Muhamedu Ali Gašiju u Sarajevu Radončić nikada nije dovodio u vezu sa ubistvom Delalića.

Nakon što je svjedokinja Sarić prijavila prijetnje, njeno svjedočenje je odgođeno. Naknadno je iskaz dala ovog mjeseca, ali javnost na Kosovu je bila isključena, zbog čega je braniteljica Vidović zatražila da se transkript sa suđenja objelodani.

“Vjerujem da je gospođa Sarić rekla isto”, dodala je ona.

Sud će odluku o pritvoru donijeti naknadno.

Amer Jahić


This post is also available in: English