Članak

Trbić: Pritvor u komandi brigade

19. Decembra 2007.09:55
Ranjenici i zarobljenici dovođeni su u komandu Zvorničke brigade, gdje su ispitivani i pritvarani, ispričao je svjedok Tužilaštva

Nebojša Jeremić, svjedok Tužilaštva BiH na suđenju Miloradu Trbiću, govorio je o dovođenju ratnih zarobljenika u julu 1995. godine u komandu Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), koja je bila smještena u kasarnu “Standard” u Karakaju pored Zvornika.

Optužnica tereti Trbića da je u periodu od 11. jula do 1. novembra 1995. godine, kao pomoćnik načelnika za bezbjednost Zvorničke brigade VRS-a i kao odgovorna osoba za rukovođenje četom Vojne policije ove brigade, svjesno učestvovao u prisilnom preseljenju Bošnjaka iz Srebrenice, te pogubljenju vojno sposobnih muškaraca i pokopavanju njihovih tijela u masovne grobnice.

Jeremić je bio pripadnik Službe za suzbijanje kriminaliteta u četi Vojne policije Zvorničke brigade. Jedan od zadataka ove službe bilo je i privođenje pripadnika Zvorničke brigade koji su “vršili kriminalne radnje ili bježali sa linije”. Za postupanje sa pritvorenima bila je zadužena četa Vojne policije na čijem čelu je bio Miomir Jasikovac, a njegov nadređeni je bio Drago Nikolić, načelnik za bezbjednost u brigadi. Ukoliko je Nikolić bio odsutan, Jasikovac je odgovarao Miloradu Trbiću, rekao je svjedok. U zgradi kasarne postojale su pritvorske prostorije u kojima su takvi vojnici zadržavani, najčešće sedam do deset dana.

Pred Tribunalom u Haagu trenutno se sudi “Srebreničkoj četvorki”, u kojoj je i Nikolić.

U julu 1995. godine ove prostorije korištene su i za pritvor ratnih zarobljenika, objasnio je Jeremić, ne mogavši se sjetiti tačnih datuma.

“U vrijeme borbenih dejstava oko Srebrenice, bilo je zarobljenih koji su smještani u pritvor u zgradi komande”, rekao je Jeremić. Ovi zarobljenici nisu bili u istoj prostoriji sa vojnicima Zvorničke brigade.

“Desetak dana nakon pada Srebrenice, dovedene su četiri osobe muslimanske nacionalnosti. Trebao sam uzeti izjave od njih pitajući da li su im Srbi pomagali, a kako bi ti Srbi bili kažnjeni”, ispričao je Jeremić, dodavši da su svi ispitani odvedeni u pritvor te da ih više nije vidio. Rekao je i da su dvojica pripadnika Zvorničke brigade, za koje su zarobljeni kazali da su im pomagali, kažnjeni sa 60 dana vojnog zatvora.

Prema optužnici, Bošnjaci koji su preživjeli strijeljanje ponovo su zarobljeni 19. jula, te ispitani 22. jula 1995. godine, i nakon nekoliko dana pogubljeni.

Takođe u julu 1995., Jeremić je u krugu kasarne vidio i 10-20 ranjenika koje su doveli vojnici Zvorničke brigade. Ranjenici su stajali ispred Saniteta, pa je pretpostavio da čekaju previjanje. Kasnije su ušli u manji kamion. “Pričalo se da su odvedeni u Batković na razmjenu”, kazao je Jeremić.

Prema optužnici, 11 ranjenih zarobljenih muškaraca iz Srebrenice prebačeno je, “nekoliko dana nakon 14. jula”, iz zvorničke bolnice u stacionar Zvorničke brigade, a “20. jula ili nedugo nakon toga” su odvedeni i pogubljeni.

Jeremić se nije mogao sjetiti datuma kada je cijela četa Vojne policije otišla na teren: “U jednom momentu ostao sam sâm, policajci su napustili zgradu. Jasikovac mi je rekao da ostanem na kapiji. Vratili su se nakon, otprilike, 48 sati. Tada nisam znao šta se dešava, ali uskoro se počelo pričati o masovnom strijeljanju.”

Jeremić je dijelio kancelariju sa policajcima Goranom Bogdanovićem i Čedom Jovićem. Nakon povratka u kasarnu, njih dvojica nisu govorili o detaljima, kazao je svjedok, “samo su mi rekli da je bilo strijeljanje, da oni nisu učestvovali, da su se distancirali od toga.”

Nakon Nebojše Jeremića, na zatvorenoj sjednici ispitan je zaštićeni svjedok Tužilaštva BiH.

Suđenje će se nastaviti 15. januara 2008. godine.